Kryesore

Negociatat për detin, Kotzias: Shpresoj për një marrëveshje deri në fillim të qershorit


               Publikuar në : 08:49 - 02/05/18 |
mapo.al

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, ka folur për negociatat me Shqipërinë lidhur me delimitimin e zonave detare.


Në një intervistë për televizionin SKAI, Kotzias është shprehur: “Shpresoj deri në fund të majit të kemi një marrëveshje. Në mos në fund të majit, në fillim të qershorit”.

Me 30 prill, Shqipëria dhe Greqia zhvilluan raundin e parë të bisedimeve mbi delimitimin e zonave detare me Shqiperinë.

Lajmi është bërë publik nga ministria e Jashtme e Greqisë në faqen zyrtare.

Burime për Ora News nga Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë bënë të ditur se takimi është zhvilluar mes grupeve negociatore dhe jo në nivel ministror. Raundi i dytë pritet të zhvillohet në Greqi.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas