Aktualitet

“Negociatat nuk hapen”: Media maqedonase zbulon dokumentin e Këshillit të Ministrave të BE për Shqipërinë
               Publikuar në : 07:53 - 26/05/18 |
mapo.al

Një dokument ende jo zyrtar që po qarkullon së fundmi në zyrat e Komisionit Europian në Bruksel nuk i jep aspak shpresë Shqipërisë për hapjen e negociatave në fund të Qershorit.


Makfax, agjencia maqedonase e lajmeve, nga burimet në Bruksel ka zbuluar dokumentin, në të cilën disa vende të BE-së kanë vendosur një bllok në fillim të negociatave të pranimit të Maqedonisë dhe Shqipërisë.

Shënimet në dokument, me përjashtim të Maqedonisë, vlejnë edhe për Shqipërinë.

Sipas Makfax prapa dokumentit negativ, nuk janë të gjitha shtetet anëtare të BE dhe dokumenti qarkullon midis atyre që janë kundër fillimit të negociatave në qershor.

Edhe pse komisioneri i BE Johannes Hahn theksoi qershorin si datë fillimi për negociatat, dokumenti thekson se fillimi i negociatave është i mundur vetëm pranverën e ardhshme.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas