Aktualitet

Negociatat, Andoni: Pala greke do t’ia bëjë jetën Shqipërisë të vështirë


               Publikuar në : 22:07 - 30/04/18 |
mapo.al

Analisti Ben Andoni komentoi nisjen e raundit të parë të negociatave mes Shqipërisë dhe Greqisë. I ftuar në studion e lajmeve të Ora News, ai tha se këto negociata janë në kohën e duhur, por theksoi se pala greke kërkon tia bëjë të vështirë jetën Shqipërisë.


Nëse ajo do ndahet sipas parametrave reale të drejave ndërkombëtare të detit unë mendoj se do jetë një ndarje e drejtë. Por nëse Greqia vazhdon ashtu siç ka vazhduar deri tani duke përdorur kartën e bllokimit në BE por edhe pengesa të tjera për Shqipërinë do hasi në pengesa. Unë shikoj një lloj predispozite të palës greke për të realizuar këtë lloj pengese për tia bërë jetën Shqipërisë gjithmonë e më të vështirë.

Interesi më i madh i Shqipërisë në këto momente është hapja e negociatave dhe shteti grek ka peshën e vetë të padiskutuershme dhe duhet të përdorë këtë ligjërim politik publik për ta zbutur. Pra këtu hyn në fuqi gjuha diplomatike. Interesat ekonomike prevalojnë mbi interesat politike”, deklaroi Ben Andoni.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. Beno ja fut kot, Gerqise I ka hyre koka ne bythe nga borxhet.Per shpirt nuk e don Shqiperine ne BE, por nje shenje po I beri jermeni se lun bishtin.Nuk merr vesht nga politika e madhe o ben

    Përgjigju ↓
CLOSE
CLOSE
Pas