Kryesore

Ne u bëmë tersi i Maqedonisë? Bushati: Jemi para tyre për negociatat


               Publikuar në : 12:52 - 28/06/18 |
mapo.al

Ditët e fundit ka pasur spekulime se Shqipëria i prishi punë edhe Maqedonisë, pasi edhe asaj nuk iu hapën negociatat për shkak se nuk mund të ‘lihej’ vetëm Shqipëria.


Por Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati është shprehur nga foltorja e parlamentit se “kriteret e elementet që janë vendosur për Maqedoninë nga BE janë më të detajuara sesa ato të vendosura për Shqipërinë”.

Deklaratë që lë të kuptohet se sipas ministrit, Shqipëria ka bërë më shuma hapa drejt integrimit sesa Maqedonia.

Gjatë ligjëratës së tij, kryediplomati shqiptar sulmoi edhe opozitën.

“Javës që shkoi dëgjova kryetarin e PD që tha se Bundestagu mori vendim dhe negociatat nuk hapen, por hapen me Maqedoninë. Më pas, doli dhe Padrinua me fytyrën e vdekjen dhe me gëzim u thoshte njerëzve që u bllokuan dhe kaloi Maqedonia”, tha Bushati.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas