Bota

Në kujtim të gazetarit të vrarë Khashoggi, Kulla Eifel shuan dritat…


               Publikuar në : 15:40 - 02/11/18 |
mapo.al

Kulla Eifel ka fikur dje në mbrëmje dritat, për një minutë, për të kujtuar vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e vendit të tij në Turqi.


Në të njëjtën ditë dje, Unesco ka kujtuar që sot në 2 nëntor është ‘Dita ndërkombëtare kundër mosndëshkimit të krimeve ndaj gazetarëve’.

Shuarja simbolike e dritave të Kullës Eifel është vendosur me iniciativën e shoqatës së Reporterëve pa Kufi, që kanë organizuar në vend një konferencë për shtyp.

’Jamal Khashoggi- ka deklaruar Fabiola Badawi, ish kolege e gazetarit të vrarë dhe e ftuar nga RSF- është vrarë sepse donte të shkruante dhe të fliste i lirë”.


Etiketa: , , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas