Auto

Në ankand makina e dashurisë e Duçes

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:18 - 22/12/14 |
mapo.al

Diktatori italian, Benito Musolini, i bëri të dashurës së tij, Klara Petaçi, një dhuratë të veçantë: Në vitin 1939 ai i dhuroi një makinë Alfa Romeo 6C 2500 Sport Berlinetta.


Vetëm 16 makina të tilla ishin prodhuar.


Alfa e kuqe me 6 cilindra dhe 95 kuaj fuqi, ishte makina me të cilën Musolini dhe Petaçi tentuan arratisjen në vitin 1945.


Makina pritet që të shitet në ankand në shkurt në Paris dhe mendohet se do kapë një vlerë prej 1.9 milionë euro.


cari

Clara PetacciBenito Mussolini Portrait FotoAlfa Romeo Oldtimer von innenCLOSE
CLOSE
Pas