Bota

Ndyshimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë një gabim fatal


               Publikuar në : 14:54 - 28/08/18 |
mapo.al

Nga  Adnan Ćerimagić 


(Analiza është shkruar për median  Politico.eu. Autori është analist në Institutin Evropian të Iniciativës së Stabilitetit, me seli në Berlin)

Në takimin mes presidentëve të Kosovës dhe Serbisë në fundjavë, unë i bëra thirrje drejtpërdrejt të dyve që të mos bëjnë një gabim fatal dhe të destabilizojnë të gjithë rajonin e Ballkanit.

Unë fola jo vetëm si një analist politik, por në aspektin personal si një qytetar i Ballkanit, duke treguar historinë se si vendi im i lindjes, Bosnjë dhe  Hercegovinë u shkatërrua nga lufta por u rilind përsëri si një komunitet multietnik.

Duke ju drejtuar presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiqit dhe presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, paralajmërova kundër përpjekjes për t’u marrë me grupet e pakicave me qëllim që të zhduken pakicat, ku kufijtë reduktohen përgjatë vijave etnike. Unë gjithashtu i bëri thirrje Bashkimit Evropian, të përfaqësuar në skenë nga një komisionar evropian dhe presidentët e dy vendeve të BE-së, për të bërë të qartë se do të nuk mirëpresim ndonjë veprim të tillë. Mjerisht, kam frikë se ankesa ime deri më tani ka rënë në vesh të shurdhër.

Në vërejtjet e tyre në Forumin Evropian Alpbach, Vuçiç dhe Thaçi kanë bërë të qartë se janë të gatshëm të diskutojnë kufijtë në një përpjekje për të arritur një zgjidhje të përhershme të paqes. Përfaqësuesit e BE thanë se nuk do t’i dekurajonin. Kjo rrezikon të japë jetë të re për idenë e rrezikshme që ushqeu një dekadë lufte në vitet 1990: nocioni që njerëzit janë vetëm ndonjëherë të sigurt në mesin e grupit të tyre etnik.

Nëse kjo ide fiton besueshmërinë dhe përsëri bëhet një program i mundshëm politik për nacionalistët në të gjithë rajonin, do të kishte pasojat më të mëdha për Ballkanin në tërësi. Nëse udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë ndryshojnë kufijtë për t’i bërë vendet e tyre më pak multietnike, çfarë do të ndalojë udhëheqësit e tjerë që vendosin të bëjnë të njëjtën gjë? Kjo do të çojë në frikë, tensione dhe agresion – dhe fanatikë mund të vendosin përsëri të përdorin dhunën. Kjo ka ndodhur edhe më parë.

Duke treguar historinë e vendlindjes sime, dua të përcjell një gjë mbi të gjitha – se ringjallja e qytetit ishte e mundur vetëm sepse bashkësia ndërkombëtare dërgoi një mesazh të qartë në fund të luftës në Bosnjë: nuk ka ndryshime të kufijve përgjatë vijave etnike.

Vendlindja

Unë kam lindur në vitin 1986 në një qytet të vogël në Bosnjë dhe Herzegovinën veriore, të quajtur Doboj. Isha 5 vjeç kur shpërtheu lufta në ish-Jugosllavi dhe 6 kur filluan luftimet në Bosnje dhe Herzegovinë. Së bashku me nënën dhe vëllain tim e kalova luftën si një refugjat në Kroaci. Babai im mbeti në Bosnjë dhe Herzegovinë dhe luftoi në luftë. Isha nëntë vjeç kur përfundoi lufta në 1995.

Familja ime ishte me fat, sepse ne të gjithë mbijetuam. Por mbaj mend shumë kur vizituam Dobojin për herë të parë pas luftës, në shkurt 1996. Ishte qytet i tmerrshëm: boshnjakët dhe kroatët ishin dëbuar, minaret dhe xhamitë ishin shkatërruar dhe shumë shtëpi ishin dëmtuar. Ne as nuk guxonim të thonim emrat tanë boshnjakë myslimanë me zë të lartë në rrugë. Për muaj e vite pas luftës, unë kisha makthe për Dobojin.

Që atëherë, Bosnja dhe Hercegovina ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Numri i ushtarëve të huaj që mbajnë paqen ka shkuar nga 60,000 në vitin 1996 në vetëm nën 1,000 sot. Që nga viti 2006, ka pasur një ushtri të përbashkët dhe rekrutimi është shfuqizuar. Unë jam pjesë e gjeneratës së boshnjakëve dhe hercegovanëve të rinj që kurrë nuk janë detyruar të përdorin armë. Por, siç i thashë liderëve të shtunën, sot unë jam vërtet i brengosur.

Unë jam shumë i ri për të kujtuar vitet para luftës, por tani di shumë për atë periudhë. Shumë intelektualë dhe politikanë jugosllavë folën shumë për kufijtë, padrejtësitë dhe të drejtat etnike. Ata ishin të gjithë duke bërë një argument të thjeshtë por destruktiv: Ju jeni të sigurt vetëm nëse, kur dhe ku grupi juaj etnik është nën kontroll.

Disa ide duken të pafajshme në fillim, por ato mund të bëhen monstruoze. Kjo ide shkatërroi Jugosllavinë dhe shkatërroi Dobojin. Shkatërroi familjet, çoi në dëbime masive dhe në gjenocid në Srebrenicë. Ai u kthye në kufijtë në linjat e para dhe krijoi kufij të rinj të tërhequr në gjak. Por idetë mund të mposhten. Doboj e provoi këtë. Sot qyteti qëndron në Republika Srpska, një nga dy rajonet kryesore të Bosnjës dhe Hercegovinës, të njohur formalisht si “entitete”. Emri i rajonit nënkupton një karakter etnik serb dhe rreth 1 milion serbë jetojnë atje.

Por ata jetojnë së bashku me 230,000 njerëz nga grupet e tjera etnike. Në Doboj, gjysma e popullatës jo-serbe të para luftës është kthyer – pothuajse 20,000 prej tyre. Xhamitë janë rindërtuar, thirrjet për lutje mund të dëgjohen nga minaret, festimet katolike dhe myslimane festohen. Doboju i anktheve të mia sot është një qytet i zakonshëm, ku boshnjakët dhe kroatët nuk kanë frikë nga kryebashkiaku i tyre serb. Ata votojnë për të, në mënyrë të përsëritur – edhe kur një kandidat boshnjak kandidoi për postë në vitin 2012. Dhe së bashku me fqinjët e tyre serbë, ata përballen me sfida të përbashkëta: shërbime të dobëta shëndetësore dhe arsimore, pak vende pune për të konkurruar. Dobojia e sotme nuk do të ekzistonte nëse nacionalistët që donin të përdorin luftën për të krijuar shtete monoetnike, kishin triumfuar.

Shumë e ndajnë mendimin tim. Të rinjtë nga e gjithë Ballkani të cilët ishin në audiencë për diskutimin e së shtunës i dhanë vërejtjet e mia një mirëpritje entuziaste. Ambasadorët e BE dhe diplomatët e lartë nga e gjithë rajoni dërguan email inkurajues. Ka pakica në të gjithë rajonin të cilët mbështeten në angazhimin që ata nuk duhet të jenë në shumicë për të pasur një të ardhme të mirë.

Megjithatë, krerët e Kosovës dhe të Serbisë u përpoqën të na bindën të gjithë se ideja që e prishi Jugosllavinë dhe e shtyu Ballkanin Perëndimor në kufijtë e Evropës tani do të ndihmonte që dy vendet dhe rajonin të afroheshin me BE. Unë u thashë atyre se, përkundrazi, rilindja e kësaj ideje do ta rrezikonte përparimin e dy dekadave të fundit.

Detyra për brezin tonë nuk është që të negociojmë mbi kufij, por t’i bëjmë ato të parëndësishme – t’i kthejmë kufijtë e Ballkanit në kufijtë evropianë, si ato midis Tirolit dhe Tirolit të Jugut ose midis Gjermanisë dhe Polonisë.

Për ta bërë këtë, ne kemi shumë punë përpara: të ndërtojmë institucione të bazuara në sundimin e ligjit, të forcojmë demokracitë tona, të nxisim lirinë e medias dhe shumë më tepër. Këto janë sfidat që udhëheqësit politikë duhet të përqendrohen, jo të krijojnë një territor në një hartë.

Disa anëtarë të panelit të shtunën foli për diskutimin si “historik”. Unë jam shumë i ri dhe me shpresë ta shoh veten si një Cassandra kështu që unë shpresoj se ata janë të gabuar. Sepse nëse idetë e transmetuara në Austri bëhen realitet, kjo diskutim do të mbahet mend për arsye të gabuara. Ajo do të hyjë në histori si një kthesë tragjike ndaj paqëndrueshmërisë së shmangshme.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas