Kryesore

Nderimi: Helena Kadare vlerësohet në Kosovë me Medaljen e Meritave dhe Hartën e Kosovës
               Publikuar në : 12:16 - 08/10/18 |
mapo.al

Shkrimtarja e njohur, Helena Kadare u vlerësua në Kosovë nga krerët më të lartë të shtetit për kontributin e saj në letrat shqipe.


Presidenti Hashim Thaçi e dekoroi atë me Medaljen Presidenciale të Meritave.

“Helena Kadare, për kontributin e dhënë në pasurimin e letërsisë shqipe u dekurua e nga presidenti Hashim Thaci me Medaljen Presidenciale të Meritave,” bëri të ditur zyra e shtypit.

“Në kujtimet dhe publicistikën e saj, vend të veçantë gjithmonë ka zënë dashuria ndaj Kosovës. Fryma oksidentale e familjes Kadare është një vlerë e veçantë e kulturës sonë,” tha Thaci

Kurse kryeministri Ramush Haradinaj i dhuroi Helena Kadaresë Hartën e Kosoves me motivacionin: “Duke çmuar lart kontributin e shkëlqyer tuaj dhe të bashkëshortit tuaj, shkrimtarit tonë të madh Ismail Kadare, për të shprehur mirënjohjen time dhe të Qeverisë së Kosovës”.

Helena Kadare u shoqërua në këto takime të nivelit të lartë nga studiuesja e letërsisë, drejtoresha e UET-Press, Alda Bardhyli.


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas