KMR

Mrekullia e natyrës… Shqipërisë i shtohet edhe një ishull, vërshojnë turistët


               Publikuar në : 20:14 - 23/07/18 |
mapo.al

Në këto zona të Shqipërisë ku vetja të duket si në plazhet e Vietnamit ose Tailandës, është e pafalshme të mos shkoni qoftë një herë të vetme…


Këto vende fantastike me bukuri përrallore të papërshkrueshme, i përkasin Liqenit të Komanit dhe lumit të Shalës, në zonën e malësisë së Mbi-Shkodrës.

Lumi i Shalës me një gjatësi prej 37 km buron tek kroi i Shtrazës në krye të fshatit Theth, në rrëzë të majës së Radohinës, nga ku zbret poshtë nëpër luginë të Shalës, nga Thethi, Ndërlysa e Musha, nga Breg-Lumi tek Porta e Shalës (Gryka e Rrshqëmit), nëpër Lotaj, e në luginën e Shoshit, dërisa derdhja e tij shkon në Lesniqe në Drin (sot liqeni i Komanit).

Aty disa mendje të holla kanë inprovizuar disa plazhe spektakolare dhe një resort tepër origjinal, i cili për pamjet që ofron është vertetë si një copë “Parajsë”.

Fotot e këtyre vendeve të rralla kanë bërë tashmë xhiron e botës, ndaj aty kanë nisur të vërshojnë si turistë nga Shqipëria, ashtu edhe të huaj.

Por ajo që mbetet vërtetë mahnitëse është edhe ishulli i vogël në liqenin e Komanit, i cili vitit e fundit ka nisur të mbulohet nga bimësia e harlisur.

Shikoni këto foto që të kuptoni se për çfarë mrekullish po ju flasim…/E.K./Mapo.al/

<
>
37419307_2208373105861796_6484684066091171840_n 37641160_2208373522528421_4273059277708460032_n 37643998_2208373535861753_2209201658028621824_n 37655411_2208373215861785_4681236567040196608_n 37657486_2208372552528518_5773073114028048384_n 37657554_2208373179195122_7064119675952562176_n 37661115_2208373192528454_5124577316265000960_n 37661427_2208373315861775_249932925867393024_n 37671836_2208373262528447_4191475424733167616_n 37675573_2208373295861777_3390325597233217536_n 37695371_2208373472528426_7725670151365853184_o 37705090_2208372559195184_6840997430595420160_n 37709680_2208373092528464_5982580313056870400_n 37725425_2208373425861764_8126427936233357312_o 37788725_2208373412528432_3663002118689652736_n 37789498_2208372239195216_5159430593619951616_n


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas