Bota

‘Mrekulli’, foshnja lindi pa kafkë dhe arriti të festojë ditëlindjen e parë…


               Publikuar në : 14:26 - 30/10/18 |
mapo.al

Një bebe e lindur pa kafkë, që nuk pritej të mbijetonte, javën e kaluar ka festuar ditëlindjen e tij të parë. Mjekët besonin se Owen Masterson “nuk do të mund të jetonte” dhe u tha prindërve të tij të përgatiten për më të keqen. Fëmija ka lindur me ‘acalvaria’, një gjendje e rrallë që shkakton mungesë të eshtrave të fytyrës dhe kafkës. Owen ka lindur pa pjesën e lartë të kafkës.


Prindërit, Tom dhe Jessika mendua se do të ishte shumë e vështirë mbijetesa e fëmijës, dhe shtatzania do përfundonte me tragjedi për jetën e fëmijës. Një javë më parë, falë mrekullive që ndodhën, ata festuan ditëlindjen e parë të fëmijës në Misuri-SHBA.

Prindërit tregojnë se ‘ pastori i tyre kishte ardhur në spital para se të lindte dhe ishte në gjendje të lutej me ne,” tha babi Tom Masterson për udhëheqësin e lajmeve në Springfield.

“Ne ishim të sigurt se Perëndia do të bënte diçka, që Owen kishte një qëllim shumë të veçantë. Ne nuk e dinim se çfarë ishte kjo, por ne menduam se kishte një qëllim shumë të veçantë për të.” Jessica dhe Tom tregojnë historinë e tyre për të rritur ndërgjegjësimin për gjendjen e Owen.

“Është padyshim sfiduese, por unë nuk do ta ndryshoja atë”, tha Jessica. “Unë e dua atë ashtu siç është.” Gjendja e Owen u vërejt gjatë një hetimi prej 24 javësh, kur mjekët u bënë të pasigurt nëse kishte lëkurë që mbulonte trurin e tij. Ata i ishin referuar disa specialistëve. Jessica dhe Tom u thanë se Owen kishte “zhvillim shumë të parregullt të trurit”, por ata nuk mund të diagnostikonin gjendjen e tij.

Referuar një specialist tjetër në Spitalin Barnes-Jeëish dhe Universitetin e Uashingtonit në St Louis, atyre u ishte thënë që Owen kishte acalvaria kur nëna ishte 27 javë shtatzënë. Ata u thanë se ndërprerja e shtatzënisë ishte diçka që mund të merrnin në konsideratë, por kjo nuk vihej në diskutimnga Tom dhe Jessica. Duke qenë se foshnja nuk ka gjasa të mbijetojë shtatzëninë, Jessica tha se ajo kishte frikë nga dita e tij kur të lindte. “Ndjehesha sikur ai ishte në mitër, ai është i sigurt”, tha ajo.

“Unë nuk mund të bëj asgjë kur ai është duke lindur ose pasi ka lindur … Unë isha si,” Ai mund të qëndrojë ai vetëm? ”

Një ekip specialistësh u kujdesën për lindjen  e Owen.

Ata ishin të shqetësuar se truri i tij i ekspozuar do të vuante shumë trauma gjatë lindjes për të mbijetuar. Më 17 shtator të vitit të kaluar Jessica hyri në punë dhe Owen lindi dy orë më vonë.

Por menjëherë ata kishin frikë se çdo moment me të do të ishte e fundit, pasi gjendja e tij është kaq delikate. Një ditë e gjysmë më vonë ata u lejuan të sillnin shtëpinë e Oëen, mjekët u habitën nga mbijetesa fëmijës dhe thoni se kjo gjë ishte një mrekulli pasi për ta nuk kishte shpresa.

Përveç një infeksioni të veshëve dhe një virusi të stomakut, shëndeti i Owen ka qenë mirë në vitin e tij të parë. Ajo nuk është në gjendje të zvarritet ose të rrokulliset si foshnjet e tjera në moshën e tij, por ai është duke u pajisur me pajisje të specializuara për ta ndihmuar atë të lëvizë. Mjekët ende nuk e dinë se sa kohë jetë ka Owen, por tani për tani ai po ecën mirë.

<
>
NINTCHDBPICT000444099209 NINTCHDBPICT000444099210

 


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas