Media

‘Mollë sherri’ mes partive, shqiponja e Tiranës u projektua nga burri i prezantueses së njohur
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:03 - 14/11/18 |
mapo.al

Shiponja tek dogana e Tiranës është bërë objekt sherri ditët e fundit. Ajo u vendos në hyrje të kryeqytetit në vitin 2012  si simbol i 100 vjetorit të Pavarësisë.


Por ajo është hequr dy ditë më parë për realizimin e projektit të Unazës së Re.


Por, kush e ka projektuar, për çfarë dhe kush e financoi ndërtimin e shqiponjës?Sipas dritare.net shqiponja është një vepër e artistit Albi Cifligu, i cili është bashkëshorti i moderators Jonida Shehu dhe punon ndërkohë në Bashkinë e Tiranës.


Ajo është 6 metra e lartë dhe me bazament katër metra, dhe peshon 16 tonë e përbërë nga çeliku.


Projekti u financua nga familja e Lazim Destanit, babait të Blerim Destanit, një nga biznesmenët më nnë zë të Shqipërisë.

Kujtojmë se kryeministri Rama përmes një statusi në “Tëitter” e quajti shqiponjën projekt një “shfytyrimin vulgar të asaj shqiponje, të shkulur nga flamuri e të ngulur mu në hyrje të Tiranës prej kadrinjve pa din e iman”.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas