Kryesore

Meta uron për Kurban Bajramin: Festë simbol e sakrificës, Zoti i ndihmoftë shqiptarët dhe Shqipërinë


               Publikuar në : 19:21 - 20/08/18 |
mapo.al

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, me anë të një postimi në rrjetet sociale ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për Festën e Kurban Bajramit.


Meta thotë se kjo festë është simbol i sakrificës dhe na fton të ndajnë të mirat njerëzore e fetare me më të dobëtit.

Postimi i Ilir Metës

Të dashur besimtarë myslimanë shqiptarë!
Dita e shenjtë e Kurban Bajramit na kujton ripërtëritjen e ndjenjave të besimit, të devotshmërisë, të thjeshtësisë e të përuljes para të Plotfuqishmit.
Kjo ditë feste e bashkimi, simbol i sakrificës sublime, thekson besimin e patjetërsueshëm ndaj vlerave më të mira fetare e njerëzore, duke na ftuar të ndajmë begatinë tonë me më të vobektit, me më të pafatët dhe me ata që gjenden në nevojë.
Mbi gjithçka kjo Festë përjetëson e vërteton harmoninë dhe bashkëjetesën fetare proverbiale, që e ka karakterizuar kombin tonë prej shekujsh.

Në këtë ditë të shenjtë dëshiroj të uroj besimtarët myslimanë shqiptarë kudo ndodhen:

Gëzuar dhe përshumëvjet Festën e Kurban Bajramit!

Ju uroj nga zemra sa më shumë mirësi, solidaritet, mirëkuptim e dashuri në familjet tuaja si dhe mes njëri-tjetrit, të gjithë shqiptarëve kudo ku jetojnë!
Sa më tepër paqe, tolerancë, mirëbesim e begati!
Zoti i ndihmoftë shqiptarët dhe Shqipërinë për jetë të jetëve!


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas