Aktualitet

Meta: Miratimi i ligjit të gjuhëve, hap i madh


               Publikuar në : 11:44 - 29/04/18 |
mapo.al

Presidenti i Republikës Ilir Meta gjatë vizitës në Strugë, ka vënë theksin tek roli i rëndësishëm i shqiptarëve në Maqedoni.


Kreu i shtetit shqiptar nënvizoi si tejet të rëndësishëm miratimin e ligjit të gjuhëve në parlament.

“Kemi një vendosmëri të një shumice për të filluar sa më shpejt zbatimin e ligjit për gjuhën, që do t’i japë një zgjidhje të munguar deri tani, e që nuk është një privilegj që i bëhet popullit shqiptar, por një detyrim, është një domosdoshmëri”, tha Meta gjatë takimit në Bashkinë e Strugës.

Presidenti tha se Shqipëria dhe Maqedonia po kalojnë një moment të rëndësishëm në integrimin europian, pasi kanë marrë rekomandimin për çeljen e negociatave për anëtarësim.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas