Aktualitet

Merkel-Sarkozy: Vendet të ulin deficitet buxhetore

               Publikuar në : 15:17 - 10/01/12 |
mapo.al

Pas takimit kokë më kokë në Berlin mes Angela Merkel e Nikolas Sarkozisë për daljen e eurozonës nga kriza, të dy liderët kanë dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp. Kancelarja gjermane ka insistuar në idenë e vet se vendet që shkelin rregullat e bilancit në eurozonë, duhet të ndëshkohen ashpërsisht. Sipas të dy liderëve europianë, problem shqetësues mbetet likuiditeti i bankave europiane. Për sa i takon situatës në Greqi, Merkel tha se qeveria e Athinës duhet të zbatojë të gjitha angazhimet e ndërmarra. Ajo shtoi se “në takimin me presidentin francez folëm edhe për lëvrimin e fondit të ndihmës për Greqinë”. Gjithashtu Merkel theksoi se një pikë e rëndësishme e bisedimeve dypalëshe ishte edhe rritja e fondit të emergjencës për vendet në vështirësi. Presidenti francez është shprehur se situata në Europë është e vështirë dhe për këtë bisedimet janë duke u përshpejtuar për masat kundër krizës. Sipas Sarkozisë, çështjet aktuale më të rëndësishme janë: një ndryshim i traktateve të Europës, luftë e përbashkët mbi evazionin fiskal, shtim i vendeve të reja të punës dhe një rritje e konkurrencës ekonomike të vendeve. Por më kryesorja, ka thënë Sarkozi, është ulja e deficitit nga ato vende të cilat kanë arritur nivele të larta të borxhit dhe deficitit.
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas