Kryesore

Mediat greke: Pas Pashkëve, Kotzias vjen sërish në Tiranë

Vetëm pak ditë pas takimit që zhvilloi me homologun shqiptar Ditmir Bushati, Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias do të vizitojë sërish vendin tonë, ne nje tur dy ditor Ballkanik, shkruan media greke “Protothema”.


Sipas gazetës greke, vizita e Kotzias do të nisë të martën, pak pas Pashkëve, duke filluar nga Shqipëria, Kosova, Serbia dhe më pas Shkup, i cili është destinacioni i tij i fundit.

Referuar burimeve të kësaj gazete, Kotzias do të shoqërohet nga një delegacion i vogël në numër.

PasPara

1 koment

 1. ÇAMËRIA SHQIPTARE-PROBLEM MBARËKOMBTAR

  Problemi I Çamërisë Shqiptare është problem në rradhë të parë I mbrojtjes së të
  drejtave të njeriut: njohja e gjuhës, pronës, shtetësisë me të gjitha të drejtat e
  minoriteteve të miratuara ndërkombëtarisht..Por së pari duhet njohur nga
  institucionet greke Genocidi I ushtruar ndaj popullësisë së pafajshme Çame që
  mbas vrasjeve e masakrave u dëbua me dhunë të egër nga shtëpijat e vatrat e tyre
  etnike më 1944-1945.

  Mbasi kombi grek të verë në vend padrejtësitë e ushtruara ndaj kësaj popullësie
  shqiptare që nga viti 1913 deri në spastrimin etnik të 1944-1945. do të krijohen
  ura bashkëpunimi dhe respekti reciprok midis fqinjëve që nga lashtësia.
  Popullësia Çame në Shqipëri prej mbi 300.000 vetash, nuk kërkon ndryshime të
  kufijve ekzistues, ajo dëshëron të jetojë në shtëpijat dhe pronat etnike të sajë
  në miqësi me vëllezërit Çamë të besimit të krishterë dhe të gjithë popullin grek

  Nëpërmjet Parlamenteve dhe qeverive të dy shteteve të miratohen të drejtat e
  mohuara deri më sot për popullësinë Çame.
  Kështu do të vihen në zbatim edhe rekomandimet e Këshillit të Europës .
  Zbatimi dhe respektimi I të drejtave themelore të njeriut midis fqinjëve do ti
  tregojë botës mbarë se Ballkani nuk është më një fuçi baruti.
  Ashtu siç ka lënë amanetin edhe atdhetari ynë I nderuar F.Zeqiri:
  Pa lirinë Çame, s’ka qetësi Ballkani!
  Nuk me hiqet asnjëherë nga mendja kultivimi i harresës kombëtare në popullin
  e shumë vuajtur shqiptar të zgjedhës komuniste enveriane
  Kur punoja në një zyrë të Bashkisë së New Yorkut, mbaja mbi tavolinën e punës
  pranë Flamurit Amerikan edhe Flamurin Shqiptar. Vinin bashkëatdhetarë nga
  Kosova, Dibra ose nga Malësia Shqiptare e Malit Zi, entusiazmoheshin për Flamurin
  Kuq e Zi por edhe të çuditur më pyesnin se nga cila krahinë Shqiptare jam. Mbasi
  u tregonja se jam Çam; kur i pyesnja njëkohësisht në se e dinin ku bie Çamëria.
  Dhe ata menjëherë përgjigjeshin të pezmatuar se Çamerine Shqiptare e kishte
  rrembyer greku i pa besë!
  Ndërsa kur pyesnja shqiptarë nga Peshkopia, Librazhdi ose Gramshi, ata përgjigjeshin se
  Çamëria ështê andej nga Përmeti ose Gjirokastra!
  Nga do e mësonin se ku shtrihej dhe se kujt I takonte Çamëria Shqiptare??!
  Por sot, fatëkeqësisht, nuk çuditem aspak, kur ata me tru të larë nga antishqiptarizmi enverian, veprojnë edhe më keq se në ato kohëra për KËTË PROBLEM MBARËKOMBTAR.

  Ore Pari e Tiranës, siç ju thëret z. Sh.Rama, Çamëria është Shqiptare që nga lashtesia, dhe nuk është ndonjë lodër në duart tuaja që në ndryshim nga gjaku në kohën e komunizmit, janë mbushur me paratë, pronat dhe tokat e vjedhura. Dhe Heshtja e juaj konvergon me mohimin grek se sipas tyre Çështja Çame nuk ekziston, kështu qe nuk ju mbetet asgje me shumë se sa të ndiqni predikimet e shën kozmait të sotëm-janullatosit se Greqia vazhdon deri në Shkumbin??!!
  Jo më kot,Naimi I Madh e quante
  Gluhën Çame si Gluhë Perëndie.

  Ndërsa Fan Noli I paharruar shkruante :
  Në do bukë e bujari,
  Në do Besë e Trimëri,
  Shko në Çamëri!

  Pra lashtesia e Gjuhes, Bujaria dhe Besa Çame, së bashku me këngët, vallet e kostumet Çame janë nga virtytet më të çmuara të Shqiptarizmës që ne Shqiptarët :

  Prej Prevezet (dhe jo nga Priveza-siç e “njeh” berisha) m’Leqe t”Hotit,  

  Prej Tivari ne Manastir,
  Edhe Flamuri I Shqipnise
  Si flake mnijet e Perendise
  Do t’valvitet ne Kacanik
  Amaneti I të pavdekshmit At Gjergj Fishta.

  Dhe këto fjalë të arta nuk janë nacionalizma, siç kanë zakon të na quajnë ata që nga fillimi I shtetit shqiptar e coptuan dhe ndanë trojet mijëra vjeçare dhe popullatën shqiptare që jetonte atje duke ja dhënë grekëve dhe serbëve.
  Këto janë drejta të pamohueshme, konformë të gjitha legjislacioneve në fuqi, të sajuara dhe të miratuara po nga ato fuqi që e coptuan Shqipërinë mijëra vjeçare të Pirros, Gjin Bue Shpatës, Skënderbeut, Islam Pronjos dhe Marko Boçarit me Nënë Terezën dhe Adem Jasharin.
  PRA VIZITAT “MIQESORE” DUHET TE SHOQEROHEN ME MBROJTJEN E TE DREJTAVE TE NJERIUT TE ÇAMERISE SHQIPTARE DHE JO ME GENJESHTRA GREKE SE ÇAMERIA NUK EKZISTON??!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas