Aktualitet

Mediat e huaja  ”në kërkim” të pasaportës së rreme të Gruevskit…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:39 - 15/11/18 |
mapo.al

Mediumi serb “Politika.rs” shkruan sot përmes një artikulli në faqen kryesore te saj se Nikolla Gruevski kaloi kufirin maqedonas drejt Shqipërisë në mënyrë të paligjshme.


“Ish-kryeministri i Maqedonisë, me një pasaportë false kaloi gjatë natës kufirin maqedono-shqiptar dhe shkoi në mënyrë ta paligjshme drejt Tiranës ku u strehua në ambasadën e Hungarisë. Të nesërmen në mëngjes, përmes kompanisë ‘Malev’ fluturoi nga Tirana drejt Budapestit”, shkruan gazeta serbe.


Ekuipazhi i aeroplanit nuk e kishte idenë se cili pasagjer ndodhej në bord. Nikolla Gruevski ishte veshur me kapele dhe syze, të cilat nuk i hoqi as në avion, shkruan e përditshmja serbe.


Pas këtij lajmi të pakonfirmuar nga mediat serbe, policia shqiptare ka nisur verfikimet nga ana e saj në pikën kufitare të Qafëthanës dhe Rinasit.


Ndërkohë, mediat e huaja kanë filluar të humultojnë edhe mbi faktin se cfarë pasaporte të rreme ka përdorur Gruevski.

Pas disa informatave nga mediat hungareze, se ish-kryeministri i dënuar Gruevski hyri në Hungari me një pasaportë bullgare, Ministria Bullgare e Drejtësisë lëshoi një njoftim zyrtar.

Në deklaratën me shkrim thuhet se, “Nikola Gruevski nuk është shtetas i Bullgarisë dhe nuk ka paraqitur dokumente për të fituar shtetësinë bullgare. Ministria e Punëve të Brendshme nuk ka lëshuar pasaportë për Gruevskin”

 

 


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas