Kryesore

Mediat e huaja: Masakër në Shqipëri, 24-vjeçari rrezikon burg të përjetshëm


               Publikuar në : 10:51 - 11/08/18 |
mapo.al

Ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmë në Vlorë, është pasqyruar edhe nga mediat ndërkombëtare.


Reuters, ABC News, AP, etj kanë shkuar për masakrën me 8 të vdekur, që u ekzekutuan nga Ridvan Zykaj, kushëriri i tyre.

“Policia shqiptare thotë se ka arrestuar një 24-vjeçar shqiptar të akuzuar për vrasjen e 8 të afërmve të tij për arsye të panjohura. Ridvan Zykaj u arrestua mëngjesin e së shtunës larg fshatit të tij, 90 km në jug të kryeqytetit, Tirana, ku një ditë më parë dyshohet se vrau xhaxhain e tij, gruan e xhaxhait dhe dy fëmijët, dhe anëtarë të tjerë të fisit. Policia gjeti gjithashtu armën Kallashnikov të përdorur në krim. Zykaj akuzohet për vrasjen e më shumë se dy personave, një akuzë që mund të rezultojë në burgim të përjetshëm”, shkruan sot media amerikane ABC News.

Edhe Reuters ka pasqyruar këtë lajm të rëndë. Masakra e Vlorës ka zënë vend pothuajse në të gjitha mediat greke.

“Vrau 8 anëtarë të fisit të tij”, shkruan shtypi helen.

Ridvan Zykaj u arrestua mëngjesin e sotëm në periferi të Selenicës. Ai u gjet i fshehur në disa shkurre dhe u dorëzua pa bërë rezistencë. Motiv i masakrës dyshohet të ketë qenë konflikti për pulat, sipas dëshmive të disa të afërmve të fisit Zykaj. 24-vjeçari akzuohet për vrasje në rrethana cilësuese të më shumë se dy personave. /tvklan.al


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas