Teknologji

Me iOS 12, policia do ta dinë gjithmonë ku ndodheni


               Publikuar në : 18:02 - 18/06/18 |
mapo.al

Apple njoftoi këtë mëngjes se një veçori e re në iOS 12 do të shpërndajë automatikisht vendndodhjen tuaj me policinë dhe shërbimet e tjera emergjente gjatë gjithë kohës.


Kjo lëvizje vjen si përgjigje ndaj problemeve me të cilat përballen njerëzit kur dëshirojnë t’i thërrasin shërbimet emergjente nga celulari, ku shpesh është e vështirë të përcaktohet vendndodhja e thirrësit shpejtë dhe saktë, thotë Apple.

Rreth 80% e thirrjeve në polici dhe shërbime të tjera emergjente vijnë nga celularët, transmeton Gazeta Express. Më 2015, Apple kishte lansuar HELO (Vendndodhjen Hibride të Emergjencës), e cila gjente vendndodhjen e thirrësit duke përdorur GPS dhe pika të Wi-Fi.

 


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas