Auto

Maserati mbush 100 vjeç


               Publikuar në : 09:43 - 15/12/14 |
mapo.al

maseratiQë prej disa ditësh, qyteti i Bolonjës në Itali po përgatitet për një aktivitet të veçantë.


Shtëpia e makinave, Maserati, e themeluar nga vëllezërit Alfieri, Ettore dhe Ernesto mbush 100 vjeç.

Më 14 dhjetor të vitit 1914 është dita e themelimit të kësaj marke.

Falë talentit dhe punës së Alfierit dhe vëllezërve të tij, kjo markë u bë e njohur në mbarë botën dhe ka një reputacion fantastik.

Në vitin 1926, vëllai më i vogël, Mario, dizenjoi edhe logon e kësaj makine.

Në vitin 1957, ata ishin kampionë në Formula 1.

Deri në vitin 2018, kjo markë synon që të hedhë në treg 75 mijë makina, nga 35 mijë që hedh tani.

Në vitin 2015 pritet që në treg të vijë edhe një fuoristradë nga kjo markë.CLOSE
CLOSE
Pas