Dikur

Marshimi drejt Shtëpisë së Bardhë
               Publikuar në : 10:45 - 12/12/14 |
mapo.al

Një libër i ri përmban qindra imazhe, bardhezi dhe me ngjyra, që tregojnë marshimin e John F Kennedy drejt presidencës në vitin 1960.


Fotot tregojnë një seri aktivitetesh të fushatës.

Në foto shihet edhe gruaja e tij, Jacqueline Kennedy.

Po ashtu mund të shihet vëllai i tij më i ri, Bobby Kennedy.

Libri është bazuar mbi një foto- ese të Normal Mailer, të titulluar “Superman-i vjen në supermarket”.

Kjo foto- ese cilësohet gjerësisht si pjesë e stilit të Gazetarisë së Re.

Megjithatë në libër ka edhe foto të Stanley Tretick, Henri Dauman, Cornell Capa, Laurence Schiller, etj.

Kennedy mendonte se ishte televizioni që e ndihmoi shumë të fitonte zgjedhjet kundër Richard Nixon.

Por Normal Mailer mendonte se ishte pikërisht eseja e tij, e publikuar nga Esquire, që e ndihmoi shumë.

Ai thotë se fotot e tij janë parë nga miliona njerëz dhe kanë ndryshuar rrënjësisht konceptin për fushatën.

kennedy

Future first lady: Jacqueline Kennedy, wife of John F. Kennedy, is seen in this October 19, 1960 snapshot Future first lady: Jacqueline Kennedy, wife of John F. Kennedy, is seen in this October 19, 1960 snapshot Welcomed: Supports reach out to Kennedy during a September 9, 1960 event in Los Angeles Big event: Crowds carry Kennedy signs during the 1960 Democratic National Convention in Los Angeles On the road: Onlookers listen to Kennedy on April 25, 1960, while he stands on a chair Grocery trip: Kennedy is snapped in April 1960 at a grocery store Celebration: Kennedy sitting next to President Dwight Eisenhower at his January 1961 inauguration, while in the foreground Lyndon Johnson and Richard Nixon sit next to one another Collection: 300 images showing Kennedy's campaign are included in Taschen's 'Norman Mailer. JFK. Superman Comes to the Supermarket,' which is now on sale loading...

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas