Kryesore

Marrëveshje PD-PS për reformën zgjedhore? Zyrtari i lartë demokrat zbardh të vërtetën


               Publikuar në : 22:58 - 27/08/18 |
mapo.al

Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi në një reagim në rrjetin social “Facebook” shuan të gjitha zërat për një marrëveshje të mundshme PD-PS sa i përket çështjes së reformës zgjedhore. Bylykbashki shprehet se nuk ka asnjë marrëveshje PD-PS për sistemin zgjedhor, as të fshehtë dhe as të hapur, teksa thekson se e vetmja dakordësi është çështja e votës së emigrantëve, një çështje që i përket zgjedhjeve të përgjithshme.


Postimi i plotë:

Sqarim per nje lajm fundgushti:‎ Nuk ka asnje marreveshje PD-PS per sistemin zgjedhor, as te fshehte dhe as te hapur. Aq me pak sistemi zgjedhor eshte ne diskutim per ceshtjen e votes se emigranteve. Sistemet zgjedhore vendosen per te garantuar perfaqesim politik dhe efikasitet ne qeverisje dhe jo per te zgjidhur ceshtje specifike. Vota e emigranteve do t’i pershtatet sistemit zgjedhor ‎qe do te jete ne fuqi ne zgjedhjet perkatese.

E vetmja dakordesi publike ne tryeza te hapura eshte qe ceshtja e votes se emigranteve eshte ceshtje qe i takon zgjedhjeve te pergjitheshme dhe jo atyre vendore dhe se diskutimi per sistemin zgjedhor ne Komisionin e Reformes Zgjedhore do te behet pasi te permbyllen ceshtjet qe prekin zgjedhjet vendore te vitit 2019.

As shashkat per sistemin zgjedhor dhe as ato per voten e emigranteve nuk mund te sherbejne si kamerdare shpetimi per nje qeveri ku qytetari nuk ndan dot kush eshte politikani dhe kush eshte krimineli. Nje qeveri narkosish, qe qeveris e ulur ne pakot e droges dhe eurot qe ajo prodhon, duhet qeruar sepse perben rrezik kombetar! Pa kete, cdo reforme zgjedhore mbetet thjesht ne leter sepse nuk garanton dot zgjedhje qe nuk blihen e nuk dhunohen, pra nuk i ben fajde as shqiptareve ne Shqiperi dhe as atyre ne emigracion!


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas