Sport

Manchester United e Manchester City, “mbretërit” e merkatos

Manchester City dhe Manchester United janë mbretërit e merkatos së transferimeve.

Në 5 vitet e fundit, dy skuadrat e Premier League kanë shpenzuar plot 1 miliard e 874 milionë euro për blerje futbollistësh. Që nga viti 2013, Manchester City ka investuar 1 miliard e 14 milionë euro, ndërsa United 860 milionë euro.“Fajin” më të madh në këtë aspekt e kanë pikërisht trajnerët aktualë të këtyre dy skuadrave, Pep Guardiola dhe Jose Mourinho. Që nga ardhja e Guardiolës në stol në vitin 2016, skuadra “Citizens” ka shpenzuar 600 milionë euro, ndërsa “Djajtë e Kuq” shpenzuan 431,4 milionë euro që nga momenti kur në stol u ul Jose Mourinho./TCH/

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas