Auto

Makinat në flakë, një fikse zjarri mund t’iu shpëtojë bashkë me mjetin


               Publikuar në : 15:25 - 07/08/18 |
mapo.al

Temperaturat e larta, udhëtimet e gjata, mbinxehja apo gjendja teknike, kanë bërë që shumë automjete të digjen javët e fundit në rrugët e vendit.


Fatmirësisht në këto ngjarje nuk ka patur të lënduar në njerëz, por djegia e automjetit dhe përhapja e flakëve, mund të parandalohet me anë të fikseve të zjarrit që mbahen lehtësisht në makinë. Në Shqipëri shumica dërrmuese e drejtuesve të mjeteve e neglizhojnë këtë pjesë, ndërsa ekspertët thonë se ka ardhur koha të bëhet e detyrueshme.

“Kohët e fundit janë shtuar rastet e zjarreve në automjete. Ky është shqetësim edhe për shërbimin tonë, sidomos në orët e pikut të trafikut. Unë mendoj që çdo automjet duhet të jetë i pajisur me fikse zjarri, kohët e fundit kanë dalë edhe pajisje të tilla shumë të vogla, mendoj që duhet të bëhet me ligj, siç është kutia e ndihmës së shpejtë nevojitet edhe fiksja e zjarrit”, shprehet Shkëlqim Goxhaj, drejtor i Shërbimit Zjarrfikës, Tiranë.

Fiksja e zjarrit është e thjeshtë në përdorim. Ajo blihet vetëm një herë dhe në rast përdorimi, ajo rimbushet sërish me pluhur ose shkumë./TCH/

 


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas