Auto

Makinat gjermane? Jo, ato japoneze


               Publikuar në : 12:25 - 12/12/14 |
mapo.al

japoniaNjë fjalë e urtë japoneze thotë: “Zelli sjell bukë, dembelia jo”.


Në fakt prodhuesit gjermanë të makinave nuk janë dembelë, por një raport i vitit 2014 për cilësinë e makinave, publikuar nga AutoBild, zbulon se në të vërtetë makinat japoneze janë kampione për cilësinë.

Raporti, që ka marrë në shqyrtim shumë faktorë, zbulon se makinat e para në listë janë Mazda dhe Toyota.

Në vend të tretë është Volvo.

Makinat gjermane janë në “mesfushë”.

Renditja
Vendi 1 Toyota
Vendi 2 Mazda
Vendi 3 Volvo
Vendi 4 Honda
Vendi 5 Kia
Vendi 6 Hyundai
Vendi 6 Mercedes
Vendi 8 Audi
Vendi 8 BMW
Vendi 8 Skoda
Vendi 11 Nissan
Vendi 12 Seat
Vendi 13 Renault
Vendi 14 Opel
Vendi 14 VW
Vendi 16 Dacia
Vendi 16 Ford
Vendi 18 Citroen
Vendi 19 Peugeot
Vendi 20 FiatCLOSE
CLOSE
Pas