Sport

Luis Enrique “revolucionarizon” kombëtaren e Spanjës

Luis Enrique nis zyrtarisht punën në drejtimin e përfaqësueses spanjolle. Trajneri asturian publikoi këtë të premte listën e 24 futbollistëve të grumbulluar, për ndeshjet që formacioni “La Roja” do të luajë me Anglinë dhe Kroacinë për Ligën e Kombeve.

Ajo që bie në sy është fakti se, Luis Enrique ka bërë ndryshime të mëdha në skuadër, duke lënë jashtë ekipi lojtarë që kanë pasur shumë rëndësi për Spanjën.Kështu, 48-vjeçari ka lënë jashtë lojtarë si Jordi Alba i Barcelonës dhe Koke i Atleticos së Madridit, ndërkohë që nuk e ka injoruar Sergi Roberton, që është një ndër risitë e Spanjës së tij. Po kështu është kthyer në kombëtaren spanjolle edhe mbrojtësi Raul Albiol.

Luis Enrique ka preferuar në listën e tij që t’u krijojë hapësira të rinjve si Ceballos, Suso, Pau Lopez apo Gaya. Në të njëjtën kohë, te “La Roja” spikat edhe prania e Ceballos, edhe pse po vuan një dëmtim. Sipas Luis Enriques, Ceballos është në skuadër për të njohur dinamikën e kombëtares dhe për të fituar moral për riaftësimin.

Një tjetër e re për përfaqësuesen spanjolle është edhe rikthimi në skuadër i sulmuesit Alvaro Morata, të cilin Lopetegui e la jashtë Botërorit të Rusisë kur ishte në pankinën e Spanjës./TCH/

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas