Kryesore

Lufta kundër korrupsionit, PD zbulon marrëveshjen që ka nënshkruar Rama në Londër


               Publikuar në : 20:01 - 13/07/18 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama ka nënshkruar në Samitin e Londrës një dokument në lidhje me detyrimet e Shqipërisë në luftën kundër korrupsionit. Këtë e ka bërë të ditur pasditen e sotme Partia Demokratike, duke publikuar disa pjesë të këtij dokumenti.


PJESE NGA MARREVESHJA
Marrëveshja e vendeve ne luftën kundër korrupsionit (angazhimet e Shqipërisë) ( si rrjedhim i Samitit te Londres 2016)

1) Ne fushën e PPP- angazhohet qe

Shpërndarja e informacionit te partneritetit publik privat për të bashkuar qeveritë, zbatimin e ligjit, rregullatorët dhe sektorin financiar për të zbuluar, parandaluar dhe frenuar pastrimin e parave të lidhura me korrupsionin.

Te ndaje informacione me shtetet e tjera lidhur me PPP-te qe te siguroje lufte efektive nderkombetare kundër pastrimit te parave.

Te bashkepunoje ne menyre aktive dhe te marre pjese ne iniciativat e rrjetit Egmont, Rrjeti i Njësive të Inteligjencës Financiare.

2) Prokurimi publik dhe kontratat e hapura

Te forcoje pavarësinë e procedurave te prokurimit publik

Te punoje ne implementimin e parimeve, të Dhënave dhe Standardeve të Kontratave të Hapura duke u fokusuar në projekte të mëdha, si një prioritet i hershëm.

Zbatimi i Standardeve të Hapura të të Dhënave Kontraktuese si pjesë e punës së prokurimit të ri elektronik.

Te punoje me Partneritetin e Hapur Kontraktues.

Bashkimi me Partneritetin për Buxhetim të Hapur dhe angazhimi për t’u shqyrtuar sipas anketës OBP.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (2)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. TE BASHKPUNOSH ESHTE DICKA PER TE MIREN E GJITHVE RENDESI KA QE PALET TE GJEJNE GJUHEN E PERBASHKET ME REALIZU DICKA PER BREZIN E ARDHSHME ,PASTAJ PO NUK PATI PAK KORRUPSION NUK ECET PERPARA .POR PA E TEPRU .CDO SHTET BEN NJE ANALIZ PER BUXHETIN SPEKTE

    Përgjigju ↓
  2. Ne kohen e Sali Koleres keto lloj termash dhe bisedime nuk njiheshin, serbi Sali kishte ndare pushtetin me tutoret e tij serb ne krye kishim Fazllic qe ishte edhe anetar i Keshillit te Larte te Sigurise Kombetare dhe cdo informocion ne Beograd shkonte LIVE.
    Tani per cfare na cajne trapin keta kriminele e antishqiptare te SHQUP-it, pse Rama bashkepunon dhe firmos me shtete anetare te BE, ku kerkojme te jemi pjese e saj.
    Ku qendron e keqja sipas Shqu-pisave….. pse do te luftohet korrupsioni, se nuk ka tendera me per Shkerdhenin, daj Fazllicin, per kunatin, thyerje embargo, kontrobande armesh dhe municionesh etj etj etj.

    Përgjigju ↓
CLOSE
CLOSE
Pas