Dikur

Lufta e Dytë Botërore parë me ngjyra… fotot e rralla nga zbarkimi i aleatëve në Siçili


               Publikuar në : 20:48 - 09/07/18 |
mapo.al

Këto foto që tregojnë trupat britanike gjatë pushtimit të Sicilisë, në Luftën e Dytë Botërore, janë  sjellë për herë të parë në imazhe me ngjyra mahnitëse.


Operacioni “Husky” pa ushtarë të përparuar përmes Sicilisë, duke marshuar drejt vijave të para përpara fundit të thinjur të diktatorit famëkeq dhe arkitektit të fashizmit Benito Mussolini.

Imazhet janë bërë publike për të përkujtuar 75 vjetorin e aksionit duke treguar trupat që marshojnë në tokë dhe në ujë për t’i dhënë fund diktatorit famëkeq dhe arkitektit të fashizmit Benito Mussolini.

Foto të tjera tregojnë depërtimin e tankeve amerikane “Sherman M4” gjatë Operacionit “Husky”, si dhe anijen “Liberty Robert Rowan” pasi u godit nga një bombardues gjerman i Ju 88 dhe ngarkesa e saj e municioneve shpërtheu.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas