Politika

Luan Rama citon Nolin, fshikullon kryeministrin: I paturpshëm…


               Publikuar në : 14:58 - 13/11/18 |
mapo.al

Zëvendës kryetari i LSI-së, Luan Rama, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama për paligjshmëri, paturpësi dhe papërgjegjshmëri në rastin e emërimit të ministrit të Brendshëm. Sipas tij, kryeministri ka shkelur Kushtetutën dhe i ka kërkuar edhe Presidentit ta shkelë.


Ai thotë më tej se mjaftojnë shembuj të tillë që miqtë, partnerët apo armiqtë të mos i marrin seriozisht shqiptarët.

Numri dy i LSI-së citon të madhin Fan Noli “Këtu i padituri i di të gjitha dhe i pazoti është i zoti për të gjitha”.

STATUSI I LUAN RAMËS:

“Paligjshmëri, paturpësi dhe papërgjegjshmëri!

E gjithë praktika e emërimit të Ministrit të Brendshëm mund të përcaktohet me këto tri fjalë: paligjshmëri, paturpësi dhe papërgjegjshmëri!
Sepse ai, Kryeministri pra, në rastin kur nuk u dekretua nga Presidenti i Republikës propozimi i tij i parë për emërimin e Ministrit të Brendshëm, deklaroi se është i vendosur t’i mësojë Kushtetutën Presidentit të Republikës, ndërkohë që me propozimin e dytë, në kushtet e paligjshmërisë flagrante, pasi pranon se e ka shkelur vetë Kushtetutën, i kërkon Presidentit që të bëjë të njëjtën gjë, pra që edhe Presidenti të shkelë Kushtetutën!

As më pak dhe as më shumë e gjitha kjo është një paturpësi dhe papërgjegjshmëri, që kur na shfaqet si qasje e Kryeministrit ndaj ligjit dhe ndaj Kushtetutës, është e paprecedentë dhe e patolerueshme!

Mjaftojnë edhe shembuj të tillë që të tjerët, miqtë, partnerët, por edhe ata që nuk na duan, jo vetëm të mos na konsiderojnë e të mos na marrin seriozisht, por të na quajnë me të drejtë qesharakë e karagjozë të pavlerë!

Ndaj e gjej me vend të kujtoj Fan Nolin kur thoshte se “kanë të drejtë dhe ata që qeshin, dhe ata që zemërohen. Se puna është për të qeshur dhe për të qarë…
…Këtu ambiciet janë pa fre e pa kufi. Këtu i padituri i di të gjitha dhe i pazoti është i zoti për të gjitha”.
Luan Rama Fb


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas