Auto

Lokomotiva ‘Tkt-48’, historia e objektit muzeal që do të përkujtojë ish-stacionin e trenit të Tiranës
               Publikuar në : 19:57 - 25/07/18 |
mapo.al

Disa ditë më parë, më saktë të dielën e 22 Korrikut 2018, në ish-terminalin e stacionit të trenit të Tiranës (sot bulevardi i ri), Bashkia e kësaj të fundit vendosi një lokomotivë të vjetër me avull, si objekt muzeal.


Shumë qytetarë që e panë këtë lokomotivë historike, ose lexuan lajmin në rrjetet sociale, menduan se ajo ishte sjellë nga jashtë.

“Mapo.al” ju sjell sot historinë e kësaj lokomotive të vjetër, por mjaftë të hijshme, përgatitur me mjeshtëri nga profesionalja “Albanian-Transport.com”.

Kjo lokomotivë, një model “Tkt-48”, është prodhuar në Poloni në vitin 1951. Shqipëria bleu 6 lokomotiva të tilla në fund të viteve ‘50-të, që mbanin numrat nga “01” deri në “06”.

Ato përdoreshin fillimisht për linjat jo të gjata hekurudhore (Durrës-Peqin) që kishte Shqipëria, duke kryer si transporte udhëtarësh ashtu edhe mallrash.

Më vonë, përdorimi i këtyre lokomotivave u kufizua kryesisht për transportimin e vagonëve të mallrave brenda Portit detar të Durrësit, si dhe nga Porti deri në stacionin qëndror hekurudhor të Shkozetit, aktivitet që zgjati deri në vitin 1986.

Ekzemplari që është vendosur në ish-stacionin e trenit në Tiranë, aktualisht bulevardi i ri, mban numrin “02” dhe për shumë vite ka qenë si “objekt muzeor” në stacionin e Shkozetit, por siç shihet nga fotot, me muzeun kishte shumë pak të bënte…

Deri pak vite më parë, në Shkozet ishin 5 të tilla (02, 03, 04, 05 dhe 06), ndërsa ajo me numër 01 ishte shkatërruar.

“Ishin”, sepse nuk janë më, së bashku me disa avullore të tjera dhe me gjysmën e shinave të stacionit!

Mund të vendosej nga një në disa qytete kryesore të hekurudhës dhe Durrësi, kryeqyteti i hekurudhës të kishte muzeun e plotë.

Një urim për restauruesit dhe suksese me punë të tjera. Por, përse nuk janë ruajtur ngjyrat origjinale (jeshile)?/Mapo.al/Foto: Gent Domi/Albanian-Transport.com/

<
>
36915609_10156615044786926_4623726443845648384_o 37637362_10156615060161926_8232255835917516800_o 37644024_10156615049156926_6367812594308218880_o 37646957_10156615049631926_4429331009938391040_o 37648683_10156615048866926_1433906021822103552_o 37666026_10156615049896926_288881119531630592_o 37674295_10156615049501926_5645821208801837056_o 37679183_10156615048666926_3312180411039219712_o 37684218_10156615048656926_6194919166844076032_o 37690481_10156615049586926_2584422228779073536_n 37718576_2041947189189352_7199044712051769344_n 37725201_2041946265856111_3368024864312000512_n 37729399_10156615049856926_1859560014117601280_o 37736744_2041947405855997_2652316333059866624_n 37746570_2041946772522727_6082603169303494656_n 37758495_2041946952522709_1193400308651261952_n 37762219_2041946485856089_3248425362446614528_n


Etiketa: , , , , ,

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas