Kryesore

Liderët e Ballkanit dhe Hahn takim nesër Durrës, zbardhen temat e diskutimit


               Publikuar në : 16:25 - 26/08/18 |
mapo.al

Një takim mes udhëheqësve të vendeve të Ballkanit Perëndimor me temë “Integrimi i Ekonomisë Rajonale” është planifikuar të zhvillohet nesër në Durrës.


Në këtë takim pritet të jetë i pranishëm edhe Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn.

Samiti pritet të nisë në orën 10:00, ndërsa janë zbardhur dhe disa nga temat e diskutimeve si dhe axhendën.

 

Disa nga temat e diskutimit do të jenë:

Një vizioni të përbashkët mbi Strategjinë e Integrimit europian;

Zbatimi dhe Fuqizimi i Zonës Ekonomike Rajonale1;

Marrëveshja Roaming;

Fillimi i negociatave për marrëveshjet e njohjes reciproke të kualifikimet akademike dhe profesionale.

PROGRAMI I TAKIMIT

09.40 – Ardhja e delegacioneve

09.50 – FOTO Familjare

10.00 – Fillimi i sesionit të Samitit

12.15 – Konferenca për Shtyp

*Kryeministri Rama + Komisioneri Hahn + Kryeministrat pjesëmarrës

– Fjalë Kryeministri Rama

– Fjalë Komisioneri Hahn

– Pyetje (1 pyetje për secilin kryeministër).


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas