Dikur

Letra prekëse e Arbnorit nga burgu: Nanë, pas 18 vitesh burg më ridënuan me 12 vite të tjera, por shokët… 
               Publikuar në : 20:28 - 24/07/18 |
mapo.al

Letra e nxjerrë fshehurazi nga burgu me 2 korrik 1979, ku Pjetër Arbnori shpjegon gjithë rrethanat e arrestimit, dëshmitarëve të rremë dhe presioneve për ta detyruar të bëhej bashkëpunëtor i Sigurimit, është publikuar tashmë.


Në morinë e letrave të shkëmbyera me familjen, gjatë viteve të burgut, Pjetër Arbnori ka lënë edhe këtë letër, dërguar fshehurazi nga burgu nënës së tij me 2 korrik 1979, ku flet për dënimin e tij të dytë. Me dhimbje ai i jep nënës këtë lajm dhe i shpjegon gjithë rrethanat e arrestimit dëshmitarëve të rremë dhe presioneve për ta detyruar të bëhej bashkëpunëtor i Sigurimit.

Por pas 18 vitesh burg Arbnori, kishte zgjedhur izolimin, nuk ishte dorëzuar.

Kështu nanë, mbas 18 vjetëve burgu m’u shtuen edhe 12 vjet të tjerë, por ti mos u mërzit se unë do të vij, e ti do të më pritësh shëndosh e mirë. E randësishme asht që unë të vij i ndershëm në shtëpi”, i shkruan ai nënës në këtë letër.


Etiketa: , , ,

loading...
KOMENTO (2)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. Akoma merreni me kete spiun te rregjur, punen me te rende qe ka bere ne burg Pjeter Toma (Arbnori) ka qene magazinjer dhe ne cdo kohe provokonte burgaxhinjte shumica xhepista pra hajdute, sipas porosive qe merrte nga ish sigurimsat.
    Lerini pislleqet, letra eshte shkruar pas viteve ’90 dhe i eshte vene data ne kohen kur ky qelbs ka qene ne ne burg.
    Ne kohen e komunizmit ne burg nuk hynte e dilte as miza e jo me letra e korespondenca te trilluara pas ne vite.

    Përgjigju ↓
Pas