Auto

‘Lamborghini Miura SVR’ kthehet në shkëlqimin e mëparshëm
               Publikuar në : 19:52 - 02/07/18 |
mapo.al

Të pakta janë makinat që kanë frymëzuar fëmijët si legjendarja Lamborghini Miura SVR, një supersportive unike në llojin e saj.


Po flasim për një makinë që u prodhua në vetëm një njësi dhe që bëri të lindin qindra novela grafike dhe lodra në Japoni, që më pas u eksportuan në të gjithë botën.

Më shumë se 4 dekada më vonë pasi u ble nga pronari i saj i fundit Hiromitsu Ito, makina legjendare është kthyer në fabrikën e Sant’Agata Bolognese dhe është restauruar nga Lamborghini Polo Storico, departamenti i makinave klasike të markës italiane.

Paolo Gabrielli, shef i Polo Storico, tha se restaurimi i SVR-së zgjati 19 muaj: “Makina erdhi në copa në fabrikën tonë. Origjinalit i kemi shtuar vetëm sediljet sportive”.

Lamborghini Miura SVR i kthyer në pamjen e mëparshme është ekspozuar në pistën japoneze të Nakajamës.

<
>
lam1 lam2 lam3 lam4 lam5 lam6 lam7 lam8 lam9 lam10 lambo-lajmi-800x450


Etiketa: , ,

loading...

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas