Auto

Lajm i keq për makinat me timon anglez


               Publikuar në : 18:16 - 15/12/14 |
mapo.al

makina me timon anglezShumëkush ka parë nëpër rrugët e Shqipërisë me qindra makina me timon në krah të kundërt, ose siç njihen ndryshe me “timon anglez”.


Kjo për faktin se qindra e mijëra shqiptarë jetojnë dhe punojnë në Angli.

Por Komisioni i Veprimtarive Prodhuese ka miratuar një nen në Kodin Rrugor, që pengon regjistrimin e këtyre makinave.

Kështu makinat me timon në krah të djathtë do të dalin jashtë qarkulllimit në 2015.

Në nenin 10 në pikën 2 thuhet: ‘Ndalohet të regjistrohen mjetet me timon dhe motor në krahë të djathtë”.

Çka do të thotë se makinat e modelit anglez të cilat kanë paguar të gjtha detyrimet janë regjistruar e kanë paguar taksat, do të mbeten në qarkullim deri në afatin kur këto dokumente përfundojnë dhe nuk kanë të drejtë të t’i ribëjnë.

 

Ky komision ka miratuar edhe të tjera ndryshime ligjore, si ai për gjobat e kalimit të semaforit me të kuqe, të cilat do jenë 20 deri në 30 mijë lekë të reja.KOMENTO (5)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. Une nuk e kuptoj ku eshte e keqja qe I ndalojne shtet pe lecke, shumica e aksidenteve qe kane ndodhur nuk kane qene per fajin sepse kane qene makina angleze? Cfare shtet prej leshi, dhe ato automjete qe jane presente duhet qe shteti duhet ti demshprebleje . Po mire te na I bejne sipas kokes na I vene kapelen, turp I zotit.

    Përgjigju ↓
  2. Kur shteti ka vendosur te ndalio qarkullimin e makinave aNGLEZE pse i lejoj te futen ? po ata qe kane paguar dhe i kane blere me djersen e ballit , cfare do te bejne? pse tallet kjo qeveri me kete popull te shkrete e te pa fate?. Une i lutem ligjevensve mos ti gjykoin problemet me karrigen e tyre qe kane sote. Mos te gezoin mbi fatekeqesine e ketije populli , se me fatekeq eshte ai qe gezon mbi fatekeqesine e tjtrit se sa ai qe eshte fate keq.

    Përgjigju ↓
  3. qar ligji asht ky mor zagar politikan qe nzjerr makinat me kra te kunder jasht perdorimit qe populli ka paguajtur nga 6 miljon lek dogan dhe tani ja nxjerr jasht qRkullimit kte pun nuk e kuptoj dot turp per kete qeverin e edi zagarit

    Përgjigju ↓
Pas