Bota

Kush paguan më shumë taksa në Europë?


               Publikuar në : 19:55 - 27/04/18 |
mapo.al

Mesatarja e një punonjësi në vendet më të pasura të botës paguan afër një të katërtën e pagës së tij për kontribute tatimore dhe shoqërore, sipas raportit të fundit të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim.


Taksapaguesit në Belgjikë mbajnë vendin e parë me barrën më të rëndë, me 40.5%, me Danimarkën dhe Gjermaninë me mbi 35%, thuhet në këtë raport.

Normën më të ulët të taksa mes vendeve të zhvilluara e ka një vend jashtë Europës, Kili, me vetëm 7% të pagës.

Zvicra ka taksën më të ulët ndër vendet europiane me vetëm 16.9 përqind, ndërsa e fundit mes vendeve të BE është Estonia 18.4%.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas