Kryesore

Kurban Bajrami, besimtarët myslimanë falin namazin në sheshin ‘Skënderbej’

               Publikuar në : 08:15 - 21/08/18 |
mapo.al

Besimtarët myslimanë në Shqipëri e Kosovë festojnë sot një nga ditët më të dashura për ta, Kurban Bajramin.


Mijëra besimtarë myslimanë kanë falur Kurban Bajramin mëngjesin e sotëm në sheshin Skëndërbej.

Besimtarët janë mbledhur në shesh rreth orës 05:30 duke nisur namazin e sabahut dhe më pas me leximin e Kuranit dhe fjalën e kryetarit të Komunitetit Mysliman Shqiptar Skënder Bruçaj deri në orën 07:00 kur është falur namazi i Bajramit.

Kreu i KMSH-së, hoxhë Skënder Bruçaj gjatë faljes së namazit ka bërë thirrje për më shumë dashuri, mëshirë dhe bujari që shoqëria të mos përjetojë vuajtje dhe tragjedi.

“Le t’i gëzohemi së bashku kësaj dite të begatë, në të cilën shpresat, dëshirat dhe ëndrrat tona kthehen nga i plotfuqishmi dhe realizimi i këtyre aspiratave le të pasqyrohet në aktet dhe veprimet tona në ndihmë të atyre që kanë nevojë për dashurinë dhe vëmendjen e të gjithëve ne”,- tha Brucaj.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

 1. -PSE JEMI BISHTI I KAVALLIT NË KONTINENT?: SHIHNI KTO FOTO DHE E KENI PËRGJIGJEN!

  -PSE FQINJËT DHE BOTA NA URREN?: SHIHNI PAMJET KTU LART DHE KUPTONI SE KY MILET JANË ÇIBAN I HUAJ NË TRUPIN E CIVILIZIMIT EUROPJAN

  -PSE JEMI KAQ TË NËNSHTRUAR E HARBUTËR DERI NË EKSTREM NJËKOHËSISHT?: SEPSE ËSHTË VETË KJO FE QË TË MËSON NËNSHTRIMIN NDAJ TË FORTIT DHE EGËRSINË NDAJ ATIJ QË NUK ËSHTË SI TY (harbut e i nënshtruar)!

  MË NË FUND ME KEQARDHJE KUPTOVA PSE-NË E KTYRE POPUJVE EUROPJANË (Albanistani, Kosovistani, albanistansit e Maqedonisë dhe të Malit të zi dhe Bosnjakët) QË LITARI I LËNË JASHT VARRIT PREJ OSMANLLINJVET, NUK DO T’I LËRË KURRË QË TË BËJNË PREOKUPI!

  TUNG!

  Përgjigju ↓
Pas