Auto

Kur quanim ‘Fiat’ një makinë para ‘90-ës, kishim parasysh këtë…


               Publikuar në : 22:21 - 29/07/18 |
mapo.al

Nga Shqipëria e para viteve ‘90-të përveç shumë të këqijave na kanë mbetur dhe sa e sa kujtime të bukura. Ja ky është një prej tyre…


Këtë autoveturë që do të shikoni në fotogalerinë e “Mapo.al”, në kohën e komunizmit në Shqipëri, e quanim thjesht “Fiat” dhe kur donim të emërtonim një autoveturë pavarësisht nga marka që ajo mund të kishte, ne e quanim thjesh “Fiat”.

Kjo autoveturë shumë e përdorur nga funksionarët e shtetit sidomos në vitet ’80-të është e prodhimit polka dhe quhet “FIAT Polak”

Por në Shqipëri ajo ishte thjesht “Fiati” i sekretarëve të parë, kryetarëve të komiteteve, ose autovetura standarte e drejtorëve të ndërmarrjeve shtetërore, apo funksionarëve të tjerë të lartë në rrethe në vitet ’80-të.

Vetëm disa ekzemplarë kanë mundur që të mbijetojnë në Shqipëri nga ajo kohë dhe sot janë “makina klasike”, ndërkohë që në rrugët tona sot syri të shikon makina nga më luksozet dhe më të shtrenjat që ekzistojnë sot në botë./E.K./Mapo.al/

<
>
1bcf740fd1f8dc57745f12b360fd2422 52cc19736e7453f5med 281 700full 800px-Polski_Fiat_125p Fiat-125-p fiat-125p-01-672x372 Fiat-125-P-747x420-747x420 fiat-125p-milicja-wynajem-na-wesela-imprezykawalerskie-itp-zaproszenia-slubne-zamosc Fiat-125p-Rosso-Corsa-3 Fiat-polak maxresdefault (1) maxresdefault P6070429 Polski_Fiat_125p_1980 Zdjęcie1017 (Kopiowanie) znqktkqTURBXy81OWYwOWZkMmEyNGQwMzkzMGMzNjIxMzY3MTIzOTdlMi5qcGVnkpUDAD3NBuzNA-STBc0DAs0BsQKOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas