Dikur

Kur në Tiranën e bejlerëve otomanë ndërtohej Senati dhe Parlamenti i parë shqiptar ‘allafrënga’


               Publikuar në : 16:59 - 15/08/18 |
mapo.al

Jemi mësuar të shikojmë shumë foto nga Shqipëria e viteve të shkuara, po ashtu edhe nga Tirana e dikurshme, e cila nuk i ngjan më aspak (fatkeqësisht) asaj të sotmes.


Por këto foto të rralla nga Tirana e viteve 1920 që “Mapo.al” sjell sot për ju, tregojnë se si mori dalë-ngadalë formë ndërtesa e parë e Parlamentit të parë shqiptar që në atë kohë kishte dy dhoma pasi kishte edhe atë të Senatit.

Sipas disa të dhënave të studiuesit dhe dossier-istit Kastriot Dervishi, kjo ndërtesë në foto, u bë parlament në vitin 1926.

“Fillimisht në vitin 1925 u vendos aty Senati. Deri në vitin 1926 Parlamenti ishte në katin e dytë të godinës së sotme të Akademisë së Shkencave dhe më pas lëvizi për në ndërtesën që sot e njohim si ‘Teatri i Kukullave’”,- saktëson studiuesi Dervishi.

Ndërkohë, bashkë me fotot e rralla të Parlamentit të parë shqiptar, “Mapo.al” sjell edhe këtë fotogaleri të ndërtimit të qendrës historike të Tiranës, në fund të viteve 1920-1930./E.K./Mapo.al/

<
>
1caeaa4c3862ae2965a986ce8acc7e7d 3a6efdf67f7434f93883e175f674c905 3e3e6ff2bd669f94e30a1633801338ee 5cb049acd1c22d95b8756198e5f0abc1 6ce16631d9648da8c22fadd571587973 6cfd52824ee35640743b06dcc7751464 6d2636bb4dc1eb1fc8a65fa745b4b8be 9bef0d6466816555a740270e77ee4852 41ea8be225c51d2e985980fd67739b79 058a7b3a4140033f0fc74bb57fa30a44 774ec3980d3d649db5cd09937f30c12a 9691e07de63d305d285eabd29458b0b3 23601d438da966979b770b5187f69fe3 37149885_2132863186731949_5848634920343175168_n 39141011_2131823686835899_7061301610470703104_o 39190076_2131823840169217_7329275851407622144_o 39213548_2132863216731946_5653172792653250560_n 39287228_2132863190065282_7517468751244034048_n a3acc169f75fd82abd6f8539cb44fae5 a55dc37d5efd84b9fce1c6c4fdfb955d a7291a8183386b390e5f39e122184a2c aca22852521af74060fa6b0d9803dcb6 cb1658e6a9720039a1d5888f349b9b76 d6b7fa246d05ab14b229fb9e3cc6e017 d28d21ef2b53d403ff119ba873841cf0 dfcc43213e1f3c58ab433e5fbcebd465 f66ba47e9b848c72ad156fca2b90dab6 f1579068e888423e3e3eeb7c1f638fd5KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas