Dikur

Kur lexonim ‘Zërin e Pupullit’ dhe stërviteshim me tanke e raketa… të mos na pushtonte NATO


               Publikuar në : 20:13 - 08/08/18 |
mapo.al

Sot kur opinioni publik në vend po gëlon nga ideja e hapjes së një bazë ajrore të NATO-s në ish-aerodromin ushtarak të Kuçovës, askujt nuk i shkon më në mendje se çfarë përpjekjesh ka bërë për 50 vite me radhë ky vend, që të mos pushtohej pikërisht nga Aleanca Atlantike e Veriut.


E gjithë popullsia në vend nga mosha 16- 67 vjeçare vetëm 30 vite më parë merrte pjesë nëpër stërvitje të rregullta paraushtarake të njohura si ‘zbore’, për të mbajtur të paprekur ‘integritetin teritorial’ të Atdheut tonë nga ‘armiku’ më i rrezikshëm i asaj kohe, NATO.

Por për fatin tonë të keq, pikërisht në ato vitej kur duhej më shumë, NATO jo vetëm që nuk e kishte mkendjen tek ne, madje as që e mendonte se një ditë do të kërkonte të kishte një bazë në Shqipëri.

“Mapo.al” sjell sot për lexuesit e saj një fotogaleri me foto të rralla nga stërvitjet ushtarake të “Ushtrisë Popullore” të kohës së komunizmit në Shqipëri.

Fotot tregojnë jo vetëm momente nga stërvitjet ushtarake me tanke, topa e raketa, por edhe propagandën e jashtëzakonshme që bënte rregjimi i atëhershëm për të ideologjizuar dhe mbushur me demagogji politike mendjen e të rinjve ushtarë.

Në fotot që “Mapo.al” ka seleksionuar, shikohen edhe momente të “Orës politike”, një moment tepër i rëndësishëm për ushtrinë e atëhershme komuniste, ku bëhej politika e shpëlarrjes së trurit dhe vishej me nuanca paniku dhe ligësie ‘armiku’ që ishte përtej detit… NATO./Përgatiti E.K./Mapo.al/

<
>
0a3bc929a51ff288afb697d17c9645e3 0c1b2d1ff40a3b76a92ff9e3a1cda2c6 1c4b851f4a524f22690b0a840e6a077a 2f84c7dc092c93b09df81914927c0e94 2f930ea4cc8a2438fb3f9496f3704221 3c6a33d18b9746f7007a65c9f93e528b 3e16099608d67bfd483b7d5d8b61c789 4b9bd41800606bcbb37aaa855dadd845 4cb0220c92a2b285af5e45951af5c40b 5b3ade9cfc1bb1ab4c8c9f90d4169d38 5cf09e7e714eee0050615fd69cffa87d 6c00841f2f5664b704e20fb9368fd38c 8e0afb606a55bf0e2addac1f1a94ce36 9b21eed6a6894c51c54b519c144e804b 9d9ad2d9202da3edb4bd601bfb9523f4 53f1cd2c473efca68eae656c427c6aea 61e368eea61135e00310bd36257bc7f8 65b8b746ad95b520d8a951654a20e90e 85a9b7d9a8dbe3ca96cf6efaf8f24f7e 091a8016790fc1500375dd3c319a9f03 8289a54bd8e549ae83b45eed8baca222 25405cd2acf2c89272b0421353825d00 38511605_2170259173002918_5493414680850333696_n 38624355_2170161093012726_1769905767269269504_n bd728c9fb1f077f1ed11fe0c1f30678a c1bb024901b1fd12da5fb385c828cc10 d1d7c5695b00119d86559b7d9fae2843 d350919ff1b5685f34f17242df82d650 dde11b89a62a1457f1f108d7a2de2562 e077a065dd50f414715dcfd103c82d0c e949e0af7102492ed7bd4c2aa6d47c0a ecdd67ed6f4cef785264f6674fec7e3c f0e8a2f8f1614ed380a0dc9f281ba52d


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas