Teknologji

Kujdes! Temperaturat e ulëta mund t’ju shkatërrojnë celularin, ja si ta mbroni

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:20 - 05/01/18 |
mapo.al

Kompania “Apple” ka treguar se, “iPhonet” janë krijuar që të arrijnë të funksionojnë dhe në temperatura të ulëta nën 32 gradë.


Më shumë se pjesa më e madhe e vendit nuk do ketë probleme deri në javën e dytë të janarit, por më pas do ketë ulje që mund të shkaktojnë mosfunksionim të smartphonëve.


Në kushte të tilla, ekzistojnë disa mënyra për të mbrojtur celularin tuaj që të mos preket nga bateria e dobët apo shkatërrimi i ekranit.


1-Mbajeni në zona të mbyllura.


Duhet që celulari të qëndrojë në xhep ose në cantë për tu mbrojtur nga moti i ftohtë. Kur qëndron në xhep, telefoni arrin të përfitojë edhe nga nxehtësia e trupit duke e mbajtur sa më afër temperaturës optimale.

2-Përdorni një kasë të veçantë.

Ekzistojnë disa mbrojtëse celularësh që janë të dizajnuara për ti mbajtur ngrohtë.

3-Prisni që telefoni të karikohet.

Pjesa më e madhe e mosfunksionimit të celularëve gjatë periudhës së temperaturave të ulëta lidhet me baterinë. Ndodh shpesh që pajisjet të shkatërrohen prandaj prisni energjinë e duhur për ti karikuar.

4- Fikni telefonin.

Të gjithë pajisjet smartphone se iPhone, iPad, iPod dhe orët Apple punojnë në temperatura nën 32-95 gradë. Gjithsesi, kur shihni që moti është tepër i keq duhet ti fikni.CLOSE
CLOSE
Pas