Shëndeti

Kujdes! Ky përbërës në pastën e dhëmbëve shkakton kancer në zorrën e trashë
               Publikuar në : 22:15 - 15/09/18 |
mapo.al

Kohët e fundit, studiuesit kanë marrën nën studim, kimikatin  e triklosait, që ndodhet në pastën e dhëmbëve.  Nga studimet e fundit u arrit në përfundimin se, triklosani,  që gjendet te pasta, shkakton inflamim të zorrës dhe për pasojë edhe kancerin.


Triklosani është një produkt i rëndësishëm për dhëmbët, por ju mund të gjeni edhe pasta, të cilat nuk e përmbajnë këtë kimikat të rrezikshëm për zorrën e trashë.

Vetitë antibakteriale të triklosanit, e bëjnë atë një element të rëndësishëm për pastën e dhëmbëve dhe sigurisht edhe për dhëmbët. Kohët e fundit, triklosani është futur edhe në artikujt të tjerë, si p.sh te çorapet, lodrat etj dhe kjo për të parandaluar bakteret të hyjnë në organizëm. Edhe pse përgjithësisht konsiderohet si i sigurt, ky kimikat po alarmon këdo.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas