Kryesore

Kujdes! Kjo është shenja se rrezikoheni nga sulmi në tru…


               Publikuar në : 20:23 - 20/11/18 |
mapo.al

Simptomat e sulmit në tru duhet të zbulohen në kohë. Sulmi në tru kërkon ndihmë emergjente mjekësore. Kur kjo ndodh, vjen deri te ndërprerja e furnizimit të trurit me gjak.


Cilat janë simptomat?

-të folur i ngadalshëm dhe i pa kuptuar -vështirësi në ngritjen e duarve -mban fytyrën vetëm në njërën anë

Një nga shenjat që ne nuk duhet të injorojmë është lemza që mund të jetë shumë e dhimbshme dhe e shoqëruar me dhimbje gjoksi. Nëse lemza zgjat më shumë se dy ditë, shkoni te mjeku.

Si të parandaloni një sulm në tru?

Bëni një mënyrë jetese të shëndetshme. Konsumoni ushqime të shëndetshme, angazhohuni në aktivitete fizike dhe shmangni stresin.


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas