KMR

Kujdes! Ja si të veproni me të porsalindurit në plazh
               Publikuar në : 18:23 - 13/06/18 |
mapo.al

Si të shkosh me një të porsalindur në plazh? Duhet të dini se për të shkuar më foshnjën në plazh, fjalët kyçe janë: organizimi dhe durimi. Harrojeni të qëndroni shtrirë me orë të tëra nën çadër, ose të pini një kafe nën tingujt e muzikës, i  porsalinduri ka nevojë për qetësi, për të parë nevojat e tij dhe përkujdesje të madhe. Por duke ndjekur këshillat tona dhe me shumë durim, ju mund të gëzoni ditët në plazh. I sapolinduri nuk duhet të marrë rrezet e nxehta të diellit kështu që është e domosdoshme që të shkoni në plazh herët në mëngjes, kur nuk është ende e nxehtë, dielli është më pak agresiv dhe nuk ka rrëmujë. Koha ideale është deri në 11.30 dhe pastaj pas orës 17:00.


Blej një krem të veçantë mbrojtës për foshnjat dhe e përdor atë gjysmë ore para se të dalësh. Vendosini një kapelë të vogël fëmijës për të mbrojtur kokën dhe sytë. Sigurisht duhet të keni marrë me vete gjithçka që ju nevojitet për pelena, peshqirë, dizifektant, biberon etj.  Një sekret, lëreni foshnjën tuaj të pijë shpesh, të ushqyerit me gji ose konsumimi i lëngjeve të lejuara për moshën e hidraton atë dhe e mban të qetë. Merrni një çadër ku mund të vendosni të gjitha çantat tuaja dhe ju do të keni të gjitha hijen e nevojshme për ju dhe për të. Dhe zgjidhni një plazh, që ka banja të pastra, çadra, bare dhe pika hijeje. Së fundi, mos harroni se fëmija nuk e pëlqen diellin, ai e pengon atë, por kujdes fëmijëve nuk ju pëlqen as era.

Ku e keni vendosur të shkoni më një të porsalindur në plazh e sigurt që jeni në dilemë nëse duhet ta merrni karrocën me vete ose jo. Nëse plazhi është i me terren fushor ju mund të merrni një karrocë fëmijësh ku ai mund të bëjë edhe një sy gjumë nën ombrellë.  Si të visheni një të porsalindur në plazh. Nëse është e nxehtë, fëmija do të ketë vapë. Mos harroni që fëmijët janë të ngjashëm më te rriturit edhe ata e ndjenë njësoj vapën. Kështu merreni me qetësi mendoni si për vete.


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas