Politika

Korrigjimi i kufijve, Duma: Rama fshihet pas xhaketës së Hahn
               Publikuar në : 15:16 - 28/08/18 |
mapo.al

E ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, deputetja e PD-së, Grida Duma ka folur për debatet rreth korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe për Samitin informal mes liderëve të Ballkanit. Duma u shpreh se Samiti informal ishte një dështim, pasi shumica e liderëve të vendeve të rëndësishme nuk merrnin pjesë.


”Takimi informal në Durrës ishte një dështim. Ishin rreth 17 të ftuar nga vendet e Ballkanit, nga të cilët ne pamë pjesëmarrës vetëm 6 apo 7. Nuk duhet të mungonte Serbia, Greqia, Kroacia. Samiti ka një qëllim kryesor dhe lidhet me atë që quhet integrimi ekonomik i rajonit. Më i sinqertë në këtë samit informal ishte fjala e kryeministrit Ramush Haradinaj. Hahn nuk ndaloi tek Shqipëria të thoshte kemi apo nuk kemi rritje të punësimit. Takimi informal duhet të kishte se paku një produkt”,-tha Duma.

Lidhur me debatet për korrigjimin e kufijve Kosovë-Serbi, deputetja u shpreh se Kryeministri Rama u fsheh pas xhaketës së komisionerit Hahn dje kur u pyet për këtë çështje. Sipas Grida Dumës, Kosova ka kufijtë e saj prej 20 vitesh.

”Debati për korrigjimin e kufijve është një ndër çështjet më delikate. Kosova i ka kufijtë e saj prej 20 vitesh. Kryeministri Rama fshihet pas xhaketës së Komisionerit Hahn, i cili përfaqëson Komisionin Evropian që nuk merret me çështjet politike. Hahn po mban qëndrim neutral në lidhje me korrigjimin e kufijve. Unë nuk kam parë askënd që të jetë pro marrëveshjes për kufijtë mes Kosovës dhe Serbisë”,-tha Duma. /BW/


Etiketa: , , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

 1. Shpreh hidhërim per nivelin teper ordiner ne te cilin drejtohet politikisht Shqipëria. Them politikisht se vetem per politike flitet ne kete vend, sektoret e tjere i jane lene vetem vrasesve dhe hajduteve ta pa fund qe mbijne ne cdo stine, si kepurdhat kur shirat na lene shendetne. Por kur flet dhe… ( kujto batutet e komedise…..).
  Moj zonje dhe zonjushe po te kujtoj se kufiri i Kosoves nuk eshte vendosur 20 vjet me pare, por mbi 50 shekuj me pare.
  Kjo e para. E dyta mos dilni si bishti para sqeparit. Jo per gje, por neser kur te realizohet e kundërta e thenieve tuaja, nese keni moral politik, si do e komentoni? Apo ashtu si per here qe kane dhe bejne drejtuesit tuaj shpirtërore qe kundershtuan Rambujene, kundershtuan nderhyrjen ndërkombëtare apo dhe sic vepruan per shkeljen e embargos se armeve dhe naften. E fundit sic u veprua apo harruar scandali i mesazheve parlamrntare per ciftet e dyta apo te treta. Apo sic hoqet d’ore nga “Babahaleja” etj.
  Behuni serioze nese dona votat tona.
  Bulevardi “Stalin”

  Përgjigju ↓
Pas