fbpx

Kryesore

Koreja e Veriut nuk ndalet, vazhdon punimet në impiantin bërthamor


               Publikuar në : 14:13 - 28/06/18 |
mapo.al

Pamje të reja satelitore tregojnë se Koreja e Veriut ka bërë përmirësime të shpejta infrastrukture në qendrën e saj të kërkimeve shkencore, bërthamore, në Yongbyon.


Të fiksuara më 21 qershor, fotot tregojnë modifikimet në reaktorin e prodhimit të plutoniumit, në impiant, dhe ndërtimin e disa objekteve mbështetëse, të planifikuara këto që para se lideri koreano-verior Kim Jong un të takohej me presidentin amerikan Donald Trump në Singapor, më herët këtë muaj.Ministria e unifikimit, e kontaktuar nga CNN në lidhje me çështjen, tha se nuk mund ta konfirmojë raportin dhe se po e ndjek situatën nga afër. Por, vijimi i punimeve në impiantin e Yongbyonit, nuk duhet parë si i lidhur me angazhimin e premtimit të Koresë së Veriut për denuklearizim, pavarësisht se fotot sugjerojnë se Peniani po vijon në hapat e mëparshëm.

Imazhet janë në kontrast të dukshëm me deklaratat e fundit të Donald Trump, se regjimi koreano-verior nuk përbën më një kërcënim bërthamor, edhe pse takimi i tij me Kim Jong un, nuk solli ndonjë provë bindëse se Koreja e Veriut do të heqë dorë nga programi i saj bërthamor.

Në anën tjetër, sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, tha të mërkurën se Koreja e Veriut mbetet një kërcënim bërthamor, por edhe mbrojti deklaratat e mëparshme të Trump./TCH


Etiketa: , ,

Pas