Kronika

Kopjacë! Konkurruan për gradën ‘Komisar’, anulohet testi
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:10 - 13/11/18 |
mapo.al

Fenomeni i vjedhjes është shfaqur edhe në Policinë e Shtetit. Dhe jo në nivele baze të saj por në punonjës policie që konkurronin për gradën Komisar. Në datën 7 nëntor rreth 400 punonjës policie në ambientet e Akademisë se Policisë konkurruan për gradën ‘Komisar’ ku iu nënshtruan një testi quiz me alternativa.


Nga kontrolli i testit rezultoi se 177 kandidate kishin marrë më shumë se 70 pikë dhe u shpallën fitues. ‘BalkanWeb’ mëson se duke u nisur nga piket e grumbulluara dhe mënyra e zgjidhjes se testit, Drejtori i Përgjithshëm i policisë e shpalli Ardi Veliu ketë konkurrim te pavlefshëm pasi rezultoi se teza e zgjidhur e testit ishte vjedhur dhe ishte marre nga aplikontët para nisjes se konkurrimit.


Për këtë arsye konkurrimi u shpall i pavlefshëm dhe do te përsëritet edhe një here me datën 15 nentor. Për te shmangur te njëjtin fenomen tek konkursi per gradën Kryekomisar qe u mbajt me 12 nëntor testi u ndryshua pak para fillimit te konkursit ku vetëm 40% e pyetjeve ishin quiz kurse 60 % e tyre kërkonin përgjigje te argumentuar.Që prej vitit 2012 nuk ishte hapur konkurs për këto grada në Akademinë e policisë duke detyruar kështu që të gjithë policët që i plotësonin kriteret t’i drejtoheshin gjykatës, e cila ua jepte automatikisht gradën më të lartë.


 Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas