Kryesore

Konflikti Rama-Meta… por Mazhoranca ‘dënd’ me para Presidencën
               Publikuar në : 19:10 - 07/11/18 |
mapo.al

Konflikti mes presidencës dhe qeverisë duket se ka mbetur i kufizuar tek debati mbi kushtetutën; pasi në planin financiar të dy institucionet kanë gjetur mirëkuptimin perfekt. Institucioni i Presidencës është i vetmi të cilit qeveria i ka plotësuar të gjitha kërkesat për fonde për vitin e ardhshëm.


Rasti i presidentit Meta ka qenë përjashtim nga rregulli i përvitshëm i betejës mes institucioneve dhe ministrisë se Financave, për më shumë para. Beteja më e fortë u zhvillua mes Prokurorisë së Përgjithshme dhe Komisionit të Ligjeve, pasi organi i akuzës kërkoi 197 punonjës më shumë.

Sipas përfaqësuesit të Prokurorisë, duhen 30 oficerë të policisë gjyqësore, ekspertë dhe 100 sekretarë.

Por komisioni i miratoi vetëm kërkesën për oficerët e policisë gjyqësore dhe 30 ekspertë.

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ndërkaq arriti të binde deputetët për 27 milionë lekë më shumë për investime, ndërsa buxheti i posaçëm për zgjedhjet lokale kap vlerën e 600 milionë lekëve.


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas