Ekonomi

Koncesioni i dytë i karburanteve. Zyrtarizohet tenderi për kontrollin e pompave… edhe një rritje e ‘vogël’ çmimi
               Publikuar në : 19:18 - 21/09/18 |
mapo.al

Qeveria ka zyrtarizuar tenderin për të dhënë me koncesion për 20 vjet kontrollin e pompave në stacionet e karburanteve. Ky shërbim, i cili aktualisht kryhet nga shteti bëhet koncesioni i dytë në fushën e karburanteve, dhe për të gjithë periudhën 20-vjeçare pritet të gjenerojë të paktën 50 milionë euro të ardhura.


Këto para do të paguhen nga qytetarët në çmimin e naftës dhe benzinës.

Qeveria ka hapur zyrtarisht tenderin për të dhënë me koncesion kolaudimin e pompave të karburantenteve.

Sipas dokumentave zyrtarë të publikuar në agjencinë e prokurimeve, tenderi do të zhvillohet në 18 tetor dhe kompania që do të shpallet fituese do të marrë për 20 vjet monopolin e kontrollit për të gjitha pompat e karburanteve dhe të gazit.

Koncesioni për kontrollin e pompave të karburanteve ka lindur përmes një oferte e pakërkuar nga një kompani private e quajtur NOA Control.

Propozimi u miratua nga qeveria, e cila paralelisht e shpërbleu kompaninë “Noa control” me një bonus sa 10 për qind e pikëve, çka e bën atë të avantazhuar në tenderin, që do të zhvillohet muajin e ardhshëm..

Kontrolli i pompave në stacionet e karburanteve është një shërbim, i cili aktualisht kryhet nga drejtoria e përgjithshme e  metrologjisë.

Sipas ligjit shqiptar, çdo pompë furnizimi në pikat e karburanteve duhet të kolaudohet një herë në 6 muaj, për të verifikuar volumin dhe elementët e sigurisë  Për këtë shërbim pikat e karburanteve paguajnë 14 mijë lekë në vit për pompë, para të cilat shkojnë në buxhetin e shtetit.

Por me dhënien e këti shërbimi me koncesion, paratë do të përfundojnë në arkën e privatit. Burime nga Ministria e Financave i thanë “Top Channel” se, në total ky aktivitet gjeneron 2 deri në 3 milionë euro të ardhura në vit dhe për 20 vitet e koncesionit kompania private që do të shpallet fituese pritet të arkëtojë rreth 50 milionë euro.

Ky është koncesioni i dytë në fushën e karburanteve, pas atij të markimit, kostot e të cilëve paguhen nga qytetarët në çmimin fundor të naftës dhe shkojnë si fitime për kompanitë koncesionare.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas