Komiteti Ekzekutiv nuk diskuton fare për Kosovën

Sport               Publikuar në : 15:12 - 27/01/12 |
enton palushi


Mbledhja e parë e vitit e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s ka përfunduar ditën e mërkurë në Nion të Zvicrës dhe në njoftimin e publikuar në sajtin zyrtar të UEFA-s, nuk është njoftuar që ky organ të ketë diskutuar në lidhje me kërkesën e Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), që përfaqësueses së Kosovës në futboll t’i lejohet zhvillimi i ndeshjeve miqësore. Kjo situatë nuk është fare e favorshme për Kosovën, e cila po sheh t’i refuzohet çdo kërkesë që i ka dërguar qeverisë së futbollit në kontinent.


Megjithatë, emrat e mëdhenj të stolit në ish-Jugosllavi nuk e kanë mohuar faktin se edhe Kosova duhet të anëtarësohet në botën e madhe të futbollit. Trajneri i njohur kroat, Miroslav “Çiro” Blazheviç, ka thënë se FIFA po përdor kritere të dyfishta, kur bëhet fjalë për futbollin e Kosovës. Ish-trajneri i Prishtinës ka thënë se dëshiron që Kosova të pranohet në Federatën Ndërkombëtare të Futbollit (FIFA). Blazheviç, 76-vjeçar, aktualisht drejton skuadrën iraniane, Mes Kerman, por në të shkuarën ka arritur majat në drejtimin e Dinamos së Zagrebit dhe të kombëtares së Kroacisë, ku arriti edhe një vend të tretë në Botërorin Francë 96’.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas