Kryesore, Sport

Kombëtarja: Dëmtohet rëndë Sadiku, por gjen golin Hyka

Telashe në sulm për trajnerin Panuçi me Armando Sadikun që ka pësuar një dëmtim të rëndë në ndeshjen miqësore me Herenvenin dhe rrezikon një periudhë të gjatë riaftësimi.

Klubi i Levantes bëri të ditur se sulmuesi kombëtares shqiptare ka pësuar një dëmtim të gjurin e majtë por shkalla e tij do të përcaktohet ekzaktësisht pas ekzaminimeve të detajuara që do të mbahen në kthimin e ekipit në Valencia.Sadiku u aktivizua për ekipin spanjoll në pjesën e dytë por në minutën e 70-të u detyrua të braktisë fushën e lojës për shkak të një problemi fizik.

Klubi njoftoi se konfirmon dëmtimin në gju për futbollistin por nuk mund të përcaktojë ende se sa do të jetë periudha e riaftësimit për lojtarin e kombëtares shqiptare.

Sulmuesi, që po kalon një moment jo shumë pozitiv pavarësisht mungesës së grumbullimit nga ana e Panuçit në ndeshjet e fundit miqësore, pritej të ishte në listën e trajnerit italian për sfidën me Izraelin në 7 shtator, por dëmtimi i pësuar krijon tashmë probleme për kombëtaren shqiptare, me Panuçin që ka jo pak telashe me një pjesë të futbollistëve që janë pa skuadër, e një pjesë tjetër që janë të dëmtuar duke sjellë jo pak dhimbje koke në zgjedhje për trajnerin italian.

Ndërkohë Jahmir Hyka rigjen golin në ‘Major League Soccer’ duke i dhënë një sinjal trajnerit të kombëtares shqiptare se është gati për sfidat e muajt shtator ndaj Izraelit dhe Skocisë në Ligën e Kombeve.

Dallas vazhdon të mbetet preja e preferuar e shtatshkurtrit shqiptar, i cili që nga mbërritja e tij në tokën e premtuar i ka realizuar 3 herë në 3 sfida të ndryshme skuadrës teksane.

Hyka festoi me simbolin e shqiponjës duke i dhënë një sinjal trajnerit të kombëtares se është gati dhe shumë në formë për dy sfidat e radhës të kuqezinjve.

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas