Arkiva 2

“Koha e lavireve: gratë ruse poshtërojnë vendin dhe veten gjatë Botërorit”


               Publikuar në : 18:57 - 03/07/18 |
mapo.al

Një artikull provokues në një tabloid popullor rus, që shkaktoi tronditje duke i konsideruar gratë si ‘kurvë’ për mikpritjen dhe romancën e tyre me tifozët e huaj gjatë Kupës Botërore, ka shkaktuar një ortek kritikash dhe debatesh të nxehta për të drejtat e grave.


Pjesa e diskutueshme, me titull “Koha e kurvave: gratë ruse poshtërojnë vendin e tyre dhe veten gjatë Botërorit”, nga Moskovsky Komsomolets (MK) ka sjellë më shumë se gjysmë milion klikime në më pak se një ditë dhe u rishpërnda dhe u diskutua gjerësisht në mediat sociale.

Autori, Platon Besedin, shkruante se, ndërkohë që trajnerët dhe futbollistët vlerësuan organizimin e Kupës së Botës, vizitorët dhe tifozë në kundërshtim me atë që duhet të besojnë në lidhje me Rusinë, doli të jetë një vend i tmerrshëm kur gratë ruse punojnë shumë për të ruajtur stereotipin e trishtuar që “ato janë për shitje”.

“Jo të gjitha janë të tilla, natyrisht, por delja e zezë sjell turp në të gjithë tufën. Dhe le të jemi të sinqertë, ka mjaft shumë prej atyre deleve të zeza“, pohoi Besedini, duke shtuar se mediat sociale janë plot me video të ndërveprimeve midis tifozëve të huaj dhe grave vendase, shkruan RT.

“Ne kemi rritur një brez laviresh, gati për të hapur këmbët e tyre vetëm në tingujt e fjalëve të huaja. Dhe nëse atyre u tregohet vetëm edhe një dollar, atëherë është absolutisht e përkryer për to,” tha ai. Autori vazhdoi të fajësonte sjelljen e tillë të femrave të vendit në “degradimin e burrave rusë, të cilët janë të dobët dhe të papërgjegjshëm”.


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas